Zpráva, kterou dnes v Praze zveřejnil Populační fond OSN (UNFPA) společně s Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM), Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími partnery upozorňuje, že v 73 státech, kde jsou služby porodních asistentek nejvíce potřeba, mají vážné problémy s jejich nedostatkem. Zpráva doporučuje nové strategie pro řešení tohoto problému, díky kterým by bylo možné zachránit miliony životů žen i novorozenců.
V 73 afrických, asijských a latinskoamerických zemích, na které se zpráva State of the World’s Midwifery 2014: A Universal Pathway – A Woman’s Right to Health (Činnost porodních asistentek 2014: Univerzální cesta – právo žen na zdraví) zaměřuje, dochází k 96 procentům úmrtí rodiček na světě, 91 procentům případů mrtvě narozených dětí a 93 procentům případů úmrtí novorozenců. V těchto zemích ale působí pouze 42 procent z celosvětového počtu porodních asistentek, zdravotních sester a lékařů. Zpráva tyto země naléhavě vyzývá, aby investovaly do vzdělávání a školení porodních asistentek a pomohly tak odstranit jejich evidentní nedostatek. Investice do vzdělávání a školení porodních asistentek podle mezinárodně sjednaných standardů mohu mít - jak dokazuje příklad z Bangladéše - návratnost až 1 600 procent.
„Porodní asistentky jsou výrazným přínosem pro zdraví rodiček i novorozenců a přispívají tak k dobrému stavu celých komunit. Přístup ke kvalitní zdravotní péči je základním lidským právem. Vyšší investice do péče poskytované porodními asistentkami jsou klíčem k tomu, aby toto právo mohly využívat všechny ženy,“ uvádí Dr. Babatunde Osotimehin, výkonný ředitel UNPFA.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva