HZS: Zvažujte, kdy volat kvůli likvidaci obtížného hmyzu

21.05.2025 16:08 | Tisková zpráva

S příchodem letních měsíců každoročně narůstá počet případů, kdy se občané obracejí na hasiče se žádostí o pomoc při likvidaci obtížného hmyzu, zejména vos, sršňů nebo rojů včel.

HZS: Zvažujte, kdy volat kvůli likvidaci obtížného hmyzu
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

V roce 2024 hasiči zasahovali v těchto situacích v 8 505 případech. Jedná se tak o nárůst oproti roku 2023 přibližně o tři tisíce případů, které lze přičítat vyššímu počtu uskutečněných volání na tísňovou linku. Hasiči vyjíždějí k zásahům tohoto typu pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední ohrožení života a zdraví osob.

Nejčastěji se jedná o výskyt hnízd či rojů ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice, dětská hřiště, tábory nebo jiné instituce. Pokud se jedná například o alergiky, jejichž zdraví může být přítomností hmyzu vážně ohroženo, je zásah hasičů opodstatněný a nezbytný.

Naopak v případech, kdy hmyz neohrožuje přímo lidské zdraví – například na cyklostezkách, v parcích nebo na koupalištích – jsou občané obvykle odkázáni na správce daného prostoru, obecní úřad nebo specializovanou firmu. Platí rovněž, že pokud se hnízdo nachází na soukromém pozemku a nehrozí akutní riziko, je potřeba řešit situaci ve vlastní režii prostřednictvím odborníků.

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 5574 lidí

Operátor tísňové linky vždy při oznámení posoudí situaci a poskytne volajícímu doporučení, zda je výjezd hasičů nezbytný. Před voláním je důležité objektivně zvážit, zda jde skutečně o akutní hrozbu. Při zásahu hasičů totiž téměř vždy dojde k samotné likvidaci hnízd a k zahubení hmyzu běžně dostupnými prostředky. Hasiči totiž neznají původ hnízda ani jeho majitele a nemohou vyloučit zdravotní rizika. Proto je vždy na místě pečlivě zvážit, zda je zásah nutný a zda nelze situaci řešit méně invazivní cestou. 

Z minulých let si lze připomenout některé výraznější zásahy – například zásah z roku 2014, kdy v Praze hasiči během deseti minut zlikvidovali roj včel, který obsypal zaparkované vozidlo. Dalším náročnějším zásahem byla likvidace hnízda asijských sršňů v Plzni v roce 2023. Hnízdo se nacházelo ve výšce zhruba 15 metrů a zásah vyžadoval použití výsuvného žebříku i speciálních ochranných prostředků.

Z hlediska statistik zaznamenali hasiči nejvíce zásahů tohoto typu v loňském roce v Plzeňském kraji (1 557 případů) a na Vysočině (1 407 případů). Nejmenší počet výjezdů k obtížnému hmyzu evidují v Libereckém kraji (45 případů). 

Hasiči tímto apelují na občany, aby v obdobných situacích jednali s rozvahou a v případě potřeby se nejprve obrátili na odborníky nebo konzultovali situaci s operátorem tísňové linky. Cílem je minimalizovat zbytečné zásahy a soustředit kapacity na případy, kde je ohrožení skutečně vážné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

VLS: Děti tvořily, jelen pózoval

22:03 VLS: Děti tvořily, jelen pózoval

Zatímco na Rašínově nábřeží stály desítky kusů vojenské techniky, o pár kroků dál to vonělo dřevem a…