V roce 2024 hasiči zasahovali v těchto situacích v 8 505 případech. Jedná se tak o nárůst oproti roku 2023 přibližně o tři tisíce případů, které lze přičítat vyššímu počtu uskutečněných volání na tísňovou linku. Hasiči vyjíždějí k zásahům tohoto typu pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední ohrožení života a zdraví osob.
Nejčastěji se jedná o výskyt hnízd či rojů ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice, dětská hřiště, tábory nebo jiné instituce. Pokud se jedná například o alergiky, jejichž zdraví může být přítomností hmyzu vážně ohroženo, je zásah hasičů opodstatněný a nezbytný.
Naopak v případech, kdy hmyz neohrožuje přímo lidské zdraví – například na cyklostezkách, v parcích nebo na koupalištích – jsou občané obvykle odkázáni na správce daného prostoru, obecní úřad nebo specializovanou firmu. Platí rovněž, že pokud se hnízdo nachází na soukromém pozemku a nehrozí akutní riziko, je potřeba řešit situaci ve vlastní režii prostřednictvím odborníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva