Paní Hanka žila od narození v ústavech. Ještě před deseti lety byl jejím domovem vícelůžkový pokoj ošetřovatelského oddělení v příspěvkové organizaci Moravskoslezského kraje Marianum v Opavě. Za podpory personálu se jí postupně podařilo přestěhovat do „cvičného bytu“ v hlavní budově ústavu, který sdílela s dalšími dvanácti spolubydlícími. Po další několikaleté přípravě na samostatný život bydlí nyní se svou kamarádkou, paní Kateřinou, ve dvoupokojovém bytě. Je velmi spokojená, za pomoci sociálních pracovníků žije skoro stejně jako lidé bez handicapu.
Podobný životní příběh jako paní Hanka má více než stovka lidí, kteří se díky transformaci sociálních služeb mohli z více než sto let staré klášterní budovy Mariana, kterou kraj využívá k poskytování sociálních služeb na základě nájemní smlouvy, přestěhovat do nových komunitních služeb.
Před transformací sociálních služeb...
Po transformaci sociálních služeb
„Zatímco na začátku dvacátého století odpovídala budova Mariana požadavkům tehdejší doby, v dnešních poměrech nesplňuje základní kritéria pro integraci osob s mentálním postižením do běžné společnosti,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman. Proto v roce 2008 krajští zastupitelé rozhodli o tom, že Marianum bude postupně uvolněno a jeho klientům budou nabízeny jiné prostory k životu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva