MHMP: Praha slavila založení Jednoty kominíků

27.05.2018 22:34

Praha si v sobotu připomněla 150. výročí od založení Jednoty kominíků. Zahájení oslavy na Kampě byli přítomni i zástupci hlavního města, radní Libor Hadrava a Karel Grabein Procházka.

MHMP: Praha slavila založení Jednoty kominíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražském magistrátu pokračuje reorganizace

„Jsem z generace, která má profesi kominíka spjatou nejenom se symbolem štěstí, ale zejména s poctivou, odvážnou a užitečnou prací. Stejně tak dnes ale tuto profesi mohu vnímat i ze své pozice radního pro oblast bezpečnosti. Důsledné čištění a kontrola takzvaných spalinových cest jsou s ní bezprostředně spjaté. Kominík je náročná odborná činnost. Aby ji příslušníci kominického cechu mohli vykonávat, musí být odolní, vzdělaní a profesionálně způsobilí. V tom vidím zase jistou podobnost s pražskými záchranáři. Už jeden a půl století u nás kominická jednota slouží občanům a přispívá k tomu, aby například pražští hasiči měli o řadu výjezdů méně. Jsem proto upřímně potěšen, že toto výročí mohu bezprostředně slavit s nimi,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality.

Současné Společenstvo kominíků České republiky je dobrovolným společenstvem cechovního typu, které sdružuje podnikatele v oboru odtahu spalin a ve své činnosti navazuje na historickou tradici, která nebyla přerušena ani v dobách socialismu. Cílem společenstva kominíků je neustálé zvyšování odborné kvalifikace svých členů a zastupování řemesla vůči státním a ostatním orgánům a institucím. Přispívá tak významnou měrou k transformaci kominické profese z tradičního pojetí minulých let v moderní, technicky vyspělý obor. Společenstvo kominíků ČR je v současnosti rovněž právoplatným členem Evropské federace kominických mistrů.

Oslavy výročí Jednoty kominíků probíhaly kromě pražské Kampy i v prostorách Katedrály sv. Víta, kde byla sloužena Mše Svatá ke cti sv. Floriana, patrona kominíků. Součástí akce byl rovněž průvod Prahou za doprovodu historických vozidel a dechové kapely.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

22:29 Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

Nový objekt získá Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace zřizovaná Libereckým krajem, která pos…