MPO a 28 organizací na Mezinárodním strojírenském veletrhu představilo vodíkové plány

15.11.2021 15:51 | Tisková zpráva

Vodíkové technologie jsou důležitým nástrojem k dekarbonizaci národního hospodářství a současně představují špičku v technických inovacích. Týkají se nejen dopravy, energetiky, chemického průmyslu a strojírenství, ale také občanů. Ke stavu vodíkových technologií v České republice (ČR) proto Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na 62. mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně uspořádalo speciální seminář.

MPO a 28 organizací na Mezinárodním strojírenském veletrhu představilo vodíkové plány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu

„Naší prioritou je v tuto chvíli využívat vodík zejména v dálkové nákladní dopravě, autobusové dopravě a také pro osobní vozidla. Začátkem příštího roku by tak měly být v ČR otevřeny první tři vodíkové plnící stanice,“ říká zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodík Petr Mervart a dodává: „Jsem rád, že se semináře kromě zástupců MPO, Ministerstva dopravy a Státního fondu životního prostředí zúčastnili zástupci technologických firem, vysokých škol a také představitelé Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Jen společně dosáhneme toho, abychom v České republice rozjeli novou nízkouhlíkovou ekonomiku. Musíme dosáhnout toho, aby snižování emisí skleníkových plynů probíhalo současně s rozvojem ekonomiky.“

„Pro nás je vodík důležitá systémová inovace, něco, co může změnit strukturu ekonomiky našeho kraje, který prochází poměrně dramatickou dekarbonizací,“ říká RIS3 manažer Ústeckého kraje Zdeněk Hušek a dodává: „Chystáme tak například projekt vodíkových autobusů a připravujeme také vodíkovou strategii regionu, která napoví, jakým směrem bychom se měli dál ubírat.“

„V našem kraji se zabýváme vodíkem od roku 2017, kdy jsme ho zapojili do strategického rozvoje kraje. Jsme si vědomi toho, že jde o komplexní řetězec, který má svá úskalí a určitý rozvoj,“ říká vedoucí odboru energetiky, průmyslu a chytrého regionu Moravskoslezského kraje Karin Černá a dodává: „Usilujeme o nastavení podmínek a seskupení stakeholderů, aby vodíkové údolí v Moravskoslezském kraji vzniklo co nejdříve. V roce 2023 by mělo vyjet prvních pět ostravských vodíkových autobusů a v roce 2024 by mělo jezdit po kraji deset vodíkových autobusů.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Ukrajina v EU?

Cituji z prohlášení vaší strany: Evropská unie se snaží urychlit přístupová jednání s Ukrajinou. Kdo jako přesně? Kdo ten proces přijetí řídí? A kdo vlastně rozhoduje o přijetí či nepřijetí nějaké země do EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NZM: Setkání myslivců a přátel přírody

13:28 NZM: Setkání myslivců a přátel přírody

Slavnostní otevření nové expozice Sokolnictví, koncerty lovecké hudby, mezinárodní mistrovství ve vá…