Zcela symbolický charakter má masopustní úterý v obci Strání na Uherskohradišťsku. Již více jak dvě století je zde doložena tradice masopustní obchůzky s mečovým tancem. Jeho první filmové záznamy pořídil takřka před 100 lety významný český muzejník František Pospíšil, spolupracovník Leoše Janáčka. Zachoval tak doklad o dlouholeté kontinuitě tohoto mírně rozverného, mírně bolestivého i mírně tajemného tance. Ve Strání se tento tanec opakuje rok co rok až po dnešní časy. Je interpretován tanečníky všech věkových skupin a nese poselství prastarých obyčejů v přitažlivosti pro nové a nové generace.
Letošní masopustní úterý 9. února bude patřit právě těmto tanečníkům. Už v poledne se setkají na schodišti před zdejším chrámem a pak se rozejdou po místních usedlostech a na tradiční místa, kde si „vykoledují“ pohoštění i uznání. Obec obejdou v několika skupinkách a vládu nad večerem ponechají pak zdejšímu roztodivnému a pitoresknímu průvodu masek, v nichž se mísí infantilnost, morbidita, bláznovství i vážnost. Symbolicky, tedy o půlnoci, vše končí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva