Ministerstvo obrany: Spolupráce s Gruzií je pro nás prioritou

17.01.2019 19:59

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata se v úterý a ve středu zúčastnil konference Vojenského výboru NATO v Bruselu.

Ministerstvo obrany: Spolupráce s Gruzií je pro nás prioritou
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Hlavními tématy jednání bylo posílení vojenských schopností, rozvoj aliančních sil, nasazení vojsk v zahraničních operacích a vývoj bezpečnostní situace na Středním východě a v západní části Balkánu.

Program konference zahájil předseda Vojenského výboru NATO Air Chief Marshal Sir Stuart Peach, na kterého navázal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V úvodu byli generálové seznámeni s hlavními politickými prioritami únorového jednání ministrů obrany. Při této příležitosti budou diskutovat o klíčových strategických tématech Aliance, kterými jsou Vojenská strategie NATO a nová alianční iniciativa k připravenosti NRI (NATO Readiness Initiative). Ta předpokládá zlepšení dostupnosti sil a jejich připravenost.

Nasazení v Afghánistánu, spolupráce s Pákistánem

Během diskuse o aktuálních zahraničních operacích se náčelníci generálních štábů zaměřili na nasazení v Afghánistánu a možnosti spolupráce s Pákistánem s důrazem na zlepšení regionální bezpečnosti. Další zmiňovanou oblastí byl západní Balkán, vývoj bezpečnostní situace, stabilita v regionu a její možné dopady na operaci KFOR a s tím související doporučení pro působení vojsk v příštích letech.

Poté debatovali o další možnosti spolupráce Aliance s Gruzií a její zapojení do operací NATO. O spolupráci této země s naší armádou hovořil generál Opata: „Pro Českou republiku je spolupráce s Gruzií dlouhodobou prioritou. V roce 2018 se naši vojáci účastnili v Gruzii cvičení Agile Spirit 2018 jako pozorovatelé. Letos se zapojíme do cvičení NATO-Gruzie a odborné přípravy gruzínských vojáků během kurzů BMATT (British Military Advisory Training Team), které jsou pořádány v České republice,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky.

Jednání ukončilo navržení témat únorové konference ministrů obrany, stav revize struktury velitelství NATO a možnosti společně financovaných schopností. Příští konference Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru Evropské unie se uskuteční v květnu v Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa stahuje dětskou výživu s tuňákem kvůli zvýšenému obsahu rtuti

22:27 Státní veterinární správa stahuje dětskou výživu s tuňákem kvůli zvýšenému obsahu rtuti

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu dětskou výživu „Hamánek Tuňák se zeleninou …