Ministerstvo obrany: Spolupráce s Gruzií je pro nás prioritou

17. 1. 2019 19:59

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata se v úterý a ve středu zúčastnil konference Vojenského výboru NATO v Bruselu.

Ministerstvo obrany: Spolupráce s Gruzií je pro nás prioritou
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Hlavními tématy jednání bylo posílení vojenských schopností, rozvoj aliančních sil, nasazení vojsk v zahraničních operacích a vývoj bezpečnostní situace na Středním východě a v západní části Balkánu.

Program konference zahájil předseda Vojenského výboru NATO Air Chief Marshal Sir Stuart Peach, na kterého navázal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V úvodu byli generálové seznámeni s hlavními politickými prioritami únorového jednání ministrů obrany. Při této příležitosti budou diskutovat o klíčových strategických tématech Aliance, kterými jsou Vojenská strategie NATO a nová alianční iniciativa k připravenosti NRI (NATO Readiness Initiative). Ta předpokládá zlepšení dostupnosti sil a jejich připravenost.

Nasazení v Afghánistánu, spolupráce s Pákistánem

Během diskuse o aktuálních zahraničních operacích se náčelníci generálních štábů zaměřili na nasazení v Afghánistánu a možnosti spolupráce s Pákistánem s důrazem na zlepšení regionální bezpečnosti. Další zmiňovanou oblastí byl západní Balkán, vývoj bezpečnostní situace, stabilita v regionu a její možné dopady na operaci KFOR a s tím související doporučení pro působení vojsk v příštích letech.

Poté debatovali o další možnosti spolupráce Aliance s Gruzií a její zapojení do operací NATO. O spolupráci této země s naší armádou hovořil generál Opata: „Pro Českou republiku je spolupráce s Gruzií dlouhodobou prioritou. V roce 2018 se naši vojáci účastnili v Gruzii cvičení Agile Spirit 2018 jako pozorovatelé. Letos se zapojíme do cvičení NATO-Gruzie a odborné přípravy gruzínských vojáků během kurzů BMATT (British Military Advisory Training Team), které jsou pořádány v České republice,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky.

Jednání ukončilo navržení témat únorové konference ministrů obrany, stav revize struktury velitelství NATO a možnosti společně financovaných schopností. Příští konference Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru Evropské unie se uskuteční v květnu v Bruselu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Ekologické chlazení může snížit emise z hraní počítačových her až o 70 %. Pomůže Cloud&Heat z portfolia fondu ČEZ Inven Capital

12:39 ČEZ: Ekologické chlazení může snížit emise z hraní počítačových her až o 70 %. Pomůže Cloud&Heat z portfolia fondu ČEZ Inven Capital

Jedna z největších světových telekomunikačních firem, Deutsche Telekom, testuje chlazení svých data …