Muzeum skla a bižuterie: Jablonecký krystal oživí Duše skla

19.09.2021 16:51 | Tisková zpráva

V nové přístavbě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, oceněné prestižním titulem Stavba roku České republiky 2020, se představí díla českých sklářských tvůrců, kteří jsou zároveň výtečnými řemeslníky nebo inovátory. Výstava nazvaná Duše skla odtud příští rok zamíří do hlavního města Francie, kde bude součástí projektu Rok českého skla v Paříži.

Muzeum skla a bižuterie: Jablonecký krystal oživí Duše skla
Foto: jizerske-hory.cz
Popisek: Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Duše skla představuje stále důležitější trend ve světovém sklářském umění, když zdůrazňuje schopnost výtvarníků dílo nejen navrhnout, ale i zrealizovat či přicházet se specifickými tvůrčími postupy. Kurátor výstavy Petr Nový k výběru konkrétních jmen uvádí:

„Oslovil jsem devět umělců a umělkyň tří generací a vybral si od nich šestnáct děl ukazujících, jak různými technologickými a estetickými způsoby se dnes k autorskému sklu přistupuje. Od foukaného a tvarovaného skla budou k vidění i tavená plastika, fusing či studené techniky. Většina děl navíc bude mít v Jablonci premiéru, jde o úplné novinky.“

Koncept výstavy již od počátku vznikal v rámci většího projektu nazvaného Rok českého skla, na němž muzeum spolupracuje s Českým centrem v Paříži. Od prosince 2021 do září 2022 ve francouzské metropoli proběhnou tři prezentace věnované nejen autorskému sklu, ale též současnému českému šperku a bižuterii či vánočním ozdobám. Přitom „Vánoční poklad“ muzeum připravilo jako putovní pro pražskou centrálu Českých center.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 72192 lidí

„Spolupráce s Českými centry si velice vážíme,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „Od roku 2013 jsme pro ně kurátorsky připravili celou řadu výstav, z nichž některé po světě úspěšně putovaly i několik let, naposledy to byla designová přehlídka české bižuterie Handmade Dreams.“

Výstava Duše skla bude pro veřejnost otevřena až do 30. ledna příštího roku. Představí díla Pavlíny Čambalové, Jana Frydrycha, Tomáše Hlavičky, Martiny Janákové, Martina Janeckého, Milana Krajíčka, Zuzany Kubelkové, Václava Řezáče a Martina Štefánka.

Návštěvníci se mohou také seznámit s letošními novinkami ve stálých expozicích, mezi něž patří aktuální designové výrobky českých i zahraničních firem z loňského Trienále nebo unikátní interaktivní skleněný objekt Viléma Smejkala KVÉR–II sloužící jako brána do on-line prezentace muzejních aktivit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…