NKÚ zkontroloval hospodaření s majetkem v hodnotě 532 milionů korun a peněžní prostředky ve výši 90 milionů korun. Kontroloři zjistili, že výběr peněz za zásahy u dopravních nehod hasičům komplikuje nesoulad v zákonech a že generální ředitelství HZS ČR nesjednotilo pravidla pro úhradu některých služeb, které HZS mohou za peníze poskytovat. Podle NKÚ by generální ředitelství HZS ČR mělo také centrálně nakupovat zásahové vybavení hasičů.
Kontrola ukázala, že kvůli konfliktu v zákonech hasiči nedostali za výjezdy k dopravním nehodám ani polovinu z předpokládaných 300 milionů korun. Zákon totiž umožňuje různé přístupy k vypořádávání náhrad – a to jak ze strany hasičů, kteří o ně žádají, tak ze strany pojišťoven, které je z povinného ručení platí. Ty v některých případech odmítly peníze za zásah zaplatit s tím, že by je měl uhradit viník nehody. Zákon ale hasičům neumožňuje vymáhat peníze za zásah po viníkovi. Generální ředitelství nevydalo žádný předpis, který by tuto situaci řešil. Hasiči tak neuplatnili své nároky u třetiny dopravních nehod. A z uplatněných nároků za zásahy pojišťovny neuhradily téměř 30 %. Výši vybraných prostředků ovlivnila i vláda, když schválila, že náklady za zásah budou hrazeny z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Stanovila také hodinovou sazbu za výjezd na 5 600 korun, přestože původní návrh počítal se 7 tisíci korunami za hodinu. Nově schválený zákon o HZS platný od začátku tohoto roku tyto problémy neřeší. Sjednocená právní úprava by přitom hasičům umožnila dostat zaplaceno za větší počet výjezdů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva