V souvislosti s Novým občanským zákoníkem se často hovořilo o tom, že se bude jednat o „bič“ na lichváře. Nový občanský zákoník totiž výslovně stanoví, že neplatná je smlouva, „při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru“.
Problémem nicméně je, že o případném zrušení takto nevýhodné smlouvy bude rozhodovat soud. Pro mnoho spotřebitelů ale bude velmi komplikované obrátit se na soud a domáhat se zde zrušení takto uzavřené smlouvy, navíc budou mít povinnost v takovém případě ihned splatit vypůjčenou částku. Případná oběť lichvy se tak dostává do paradoxní situace – zákon sice umožňuje obranu, explicitněji říká, kdo to lichvář je, ale efektivita obrany je značně omezena.
„Předpokládáme, že mnoho z těch, kdo lichvářům naletí, se na soud ani neobrátí a problémy, které takovým jednáním ve společnosti vznikají, tedy NOZ efektivně neřeší, jakkoli poskytuje alespoň nějaké nástroje obrany,“ hodnotí tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru, Zdeněk Soudný. Zároveň je potřeba zdůraznit, že tato zákonná opatření se nevztahují na půjčky, které jsou uzavřeny v rámci podnikání. „Zde tedy lichvářům a nepoctivým poskytovatelům úvěru zůstávají možnosti působení, kterých dosud příliš nevyužívali,“ podotýká Soudný. A varuje před vznikem nového fenoménu – podnikatelů, kteří se budou topit v problémech s lichváři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva