Odborníci budou zítra v Seči řešit udavačství i tahanice při rozvodech

20.04.2015 13:01

Whistleblowing je konání zaměstnanců, které může být na tenké hraně mezi neloajálním udáváním vlastního zaměstnavatele a oprávněnou ochranou společnosti před nelegálními praktikami korporací. Jak rozeznat hranici, kdy se whistleblower (čili informátor, oznamovatel nebo hanlivě také udavač) řídí morálními zásadami, a kdy naopak využívá informátorství ve svůj prospěch, třeba k pomstě či likvidaci dobré pověsti konkurenčního kolegy? Na tyto otázky budou hledat odpověď elitní advokáti, soudci a právníci v Seči u Chrudimi 21. a 22. dubna.

Odborníci budou zítra v Seči řešit udavačství i tahanice při rozvodech
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

„Informátor, udavač, donašeč zní velmi špatně a v českých podmínkách jsme na jednání tohoto typu historicky obzvlášť citliví. Současně je to ale velké téma, protože organizace jako například Transparency International oprávněně podporují možnost jednotlivce vystoupit proti podvodům a nespravedlnosti ve veřejném sektoru i privátních firmách. Často může jít vlastně o volání o pomoc, snahu o nápravu a odvahu čelit nepravostem, jak to známe třeba z filmu Erin Brockovich, kdy šlo o zdraví a životy lidí v blízkosti jedovaté výroby,“ vysvětluje Petra Gříbková ze společnosti ATLAS Consulting, která se zabývá právními informačními systémy a organizuje zmíněné setkání odborníků pod názvem „Právní prostor 2015“.

Podle P. Gříbkové je nutné, aby se vyjasnily hranice pro whistleblowing (volně přeloženo je to varovné hvízdání) a aby existoval i systém právní ochrany oznamovatelů. V České republice není speciální zákon, ale lidé jsou pod ochranou obecných právních předpisů a pracovního práva. „Otázkou je, zda je to dostatečné a zda podle toho také všichni jednáme,“ míní P. Gříbková.  

Právníci se ale v Seči nebudou zabývat jen jedním tématem. Neméně atraktivní budou i z pohledu laiků například debaty o „bezbolestném rozvodu“. „Dlouhodobě nejvyhledávanějším souslovím na internetu je společné jmění manželů. To naznačuje, že smluvní zajištění majetku v manželství nebo pak dělení při rozvodu je námět nejen pro advokacii,“ říká P. Gříbková s tím, že zazní problematika možnosti mimosoudního - administrativního rozvodu a přednáška o tzv. mediaci, kterou lze rovněž využít pro to, aby se lidé rozvedli a podělili o majetek relativně v klidu.

Do třetice je mezi zajímavými náměty také kybernetická kriminalita. Nejčastějšími trestnými činy jsou podvody, porušování autorských práv, kyberterorismus, útoky na servery poskytovatelů nejrůznějších služeb, na banky a veřejné instituce, porušování soukromí a krádeže osobních údajů, pomluva a nekalá soutěž. Dále pak vysloveně počítačové trestné činy, jako je neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a dat. I v tomto případě je nasnadě, že česká justice bude řešit tyto případy stále častěji a měla by být v jejich posuzování zajedno.

Právní prostor 2015 je nezávislým setkáním odborníků, není pořádán žádnou z politických stran a pro média je volně přístupný. Letošní ročník se uskuteční za přítomnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Záštitu nad letošním ročníkem převzali Ministerstvo spravedlnosti ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Soudcovská unie ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: SC Czech může posílit v oblasti kovodělného průmyslu

16:46 ÚOHS: SC Czech může posílit v oblasti kovodělného průmyslu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož dů…