„Změny, které v případě neschválení technické novely začnou od nového roku platit, budou mít na oblast veřejných zakázek zásadní dopady. A způsobí obrovské komplikace nejen zadavatelům a dodavatelům, ale citelně je pocítí i obyvatelé obcí a měst,“ varuje Tomáš Langr, ředitel firmy OTIDEA. Technická novela reaguje na předchozí, tzv. transparentní novelu zákona, účinnou od dubna 2012, která od nového roku počítá s účinností několika nových úprav. Také se snaží vylepšit či zrušit několik současných ustanovení, která v praxi způsobují takřka neřešitelné problémy.
Snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na stavební práce přinese značné problémy zadavatelům, kteří budou muset začít soutěžit každou stavební práci nad 1 milion korun. To značně zkomplikuje život především obcím a městům, mnohé z nich kvůli tomu budou nuceni omezit některé opravy. Podlimitní zakázky se neúměrně prodraží, jelikož jejich administrace je velice nákladná. Starostové si stěžují, že bez tendru už si nebudou schopni dovolit ani základní opravy chodníků, cest či budov. A pokud ano, budou na ně čekat o několik měsíců déle. Například obyčejná rekonstrukce střechy domu běžně vyjde kolem 2,5 – 3 milionů. „Nemáme pracovníky, kteří nám větší množství zakázek připraví, a už vůbec nemáme prostředky na zaplacení odborníků. Některé potřebné opravy tak prostě nebudeme schopni zajistit. To jsou nejčastější obavy mnoha starostů, které slýcháme dnes a denně,“ popisuje Kateřina Koláčková ze společnosti OTIDEA, která je s nimi coby administrátorka zakázek v kontaktu každý den.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva