Otidea: Neschválení novely zákona o veřejných zakázkách by ovlivnilo realizaci státních tendrů

25.07.2013 9:40 | Zprávy

Jestliže poslanci nestihnou schválit tzv. technickou novelu zákona o veřejných zakázkách, čekají nás od 1. ledna 2014 převratné změny. Nejen zadavatele a dodavatele veřejných zakázek, ale i obyvatele obcí a měst. Novela má do sněmovny zamířit na podzim. Pokud ji ale poslanci do konce roku neschválí, začnou od ledna platit zásadní změny, které předpokládá současné znění zákona. Ty by přinesly výrazné obtíže, na které nebude nikdo připraven. Nejvíce zadavatelům zkomplikuje život snížení limitů veřejných zakázek malého rozsahu na stavební práce ze tří na jeden milion korun. Nadále se budou muset rušit soutěže s jedinou nabídkou. A nadlimitní zakázky bude muset schválit oponent, který ale nebude fakticky existovat.

Otidea: Neschválení novely zákona o veřejných zakázkách by ovlivnilo realizaci státních tendrů
Foto: red
Popisek: Otidea a.s.

„Změny, které v případě neschválení technické novely začnou od nového roku platit, budou mít na oblast veřejných zakázek zásadní dopady. A způsobí obrovské komplikace nejen zadavatelům a dodavatelům, ale citelně je pocítí i obyvatelé obcí a měst,“ varuje Tomáš Langr, ředitel firmy OTIDEA. Technická novela reaguje na předchozí, tzv. transparentní novelu zákona, účinnou od dubna 2012, která od nového roku počítá s účinností několika nových úprav. Také se snaží vylepšit či zrušit několik současných ustanovení, která v praxi způsobují takřka neřešitelné problémy.

Snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na stavební práce přinese značné problémy zadavatelům, kteří budou muset začít soutěžit každou stavební práci nad 1 milion korun. To značně zkomplikuje život především obcím a městům, mnohé z nich kvůli tomu budou nuceni omezit některé opravy. Podlimitní zakázky se neúměrně prodraží, jelikož jejich administrace je velice nákladná. Starostové si stěžují, že bez tendru už si nebudou schopni dovolit ani základní opravy chodníků, cest či budov. A pokud ano, budou na ně čekat o několik měsíců déle. Například obyčejná rekonstrukce střechy domu běžně vyjde kolem 2,5 – 3 milionů. „Nemáme pracovníky, kteří nám větší množství zakázek připraví, a už vůbec nemáme prostředky na zaplacení odborníků. Některé potřebné opravy tak prostě nebudeme schopni zajistit. To jsou nejčastější obavy mnoha starostů, které slýcháme dnes a denně,“ popisuje Kateřina Koláčková ze společnosti OTIDEA, která je s nimi coby administrátorka zakázek v kontaktu každý den.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

16:13 DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

Na základě mimořádně vysokého zájmu veřejnosti o návštěvu stavby prvního úseku metra D navyšuje Dopr…