Pardubický kraj: Řešení, navrhované ministryněmi, nechá mnoho sociálních služeb na holičkách

13.06.2019 7:36

Náměstci hejtmanů a radní pro sociální péči z jednotlivých krajů jsou letos v nezáviděníhodné situaci. Vláda, která navýšila platy a příplatky v sociálních službách tento rozdíl ve státním rozpočtu nepromítla a řešení, na kterém se dohodly minulý týden ministryně Schillerová a Maláčová, je podle zodpovědných radních pouze částečnou záplatou a nechává mnoho sociálních služeb v nejistotě. Včera se proto setkali v Praze a vydali společné prohlášení.

Pardubický kraj: Řešení, navrhované ministryněmi, nechá mnoho sociálních služeb na holičkách
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Návrh řešení na první pohled vypadá, že se potřebné dvě miliardy do krajů dostanou, ale ve skutečnosti tomu tak není,“ říká radní Pardubického kraje Pavel Šotola a vysvětluje: „Z rozpočtu přijde jedna miliarda a další prostředky v hodnotě 1,5 miliardy jsou z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ). Ten je rozložený na tři roky a tyto finance bude možné použít nejdříve od poloviny letošního roku, a to pouze pro některé preventivní služby. Na příkladu Pardubického kraje to znamená, že nám nyní na sociální služby chybí 110 milionů korun a z první miliardy dostaneme 53,7 milionu a z OPZ můžeme pro letošní rok získat maximálně 17 milionů korun. Stále nám tedy bude chybět téměř 40 milionů korun, a to především pro pobytové služby.“

Čerpání prostředků z Operačního programu Zaměstnanost je administrativně velmi složité. „Financování sociálních služeb z prostředků OPZ zpětně od 1. ledna 2019 považuji za naprosto nereálné. V tuto chvíli nemáme uzavřené smlouvy, ani nemáme k dispozici smluvní podmínky a nelze tedy garantovat, že splníme podmínky případného financování, jako jsou vykazování práce s klienty, povinná publicita, povinné indikátory. Jako nejbližší možný termín považuji začátek července 2019, a to za předpokladu znalosti podmínek jejich čerpání,“ uvádí Jiří Pitaš ředitel SKP Centra v Pardubicích.

Radost z tohoto řešení nemají ani provozovatelé pobytových sociálních služeb, kde je situace v letošním roce kritická. Například ředitel Domova pro seniory ve Sloupnici Miroslav Šteyer k tomu poznamenává: „Při tomto návrhu nám bude chybět přibližně 3,7 milionu korun, což jsou platy našich zaměstnanců na dva měsíce, a k tomu nesmí v zimě mrznout.“ Pokud by situaci měl řešit zřizovatel domova, což je v tomto případě obec, znamenalo by to pro ni věnovat na provoz 25 – 30 procent z rozpočtového určení daní."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…