Policie ČR: Operace „AIRBUS“ a „KOMP“

24.01.2020 10:57 | Zprávy

Ve spolupráci Národní protidrogové centrály, Celní správy, České pošty a dalších přepravců se podařilo rozkrýt drogovou trestnou činnost velkého rozsahu, která probíhala v prostředí skryté části internetu a souběžně na území několika států.

Policie ČR: Operace „AIRBUS“ a „KOMP“
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Jednalo se o dvě samostatné operace s podobným způsobem páchání, odrážející současný nárůst obchodování s tradičními drogami v kyberprostoru, které v mnoha ohledech významně zvyšuje jejich dostupnost. Látky jsou v tomto prostředí obchodovány jak v malých množstvích, která jsou určena koncovým uživatelům, tak v objemech v řádech kilogramů směřujících k další distribuci. S tímto způsobem obchodu také souvisí nárůst zásilkové přepravy drog.

Na kybernetickou kriminalitu a potírání přeshraniční drogové kriminality se zaměřuje také Celní správa ČR, s kterou Policie ČR intenzivně spolupracuje, jak při rozpracovávání operativních poznatků, tak v rámci trestních řízení. V roce 2019 Celní správa koordinovala zhruba 600 mezinárodních žádostí o spolupráci v rámci potírání přeshraniční drogové kriminality, k nimž patří také využívání institutu sledované zásilky v rámci vedeného trestního řízení, kdy se mimo jiné podařilo zachytit více jak osm tun „pre-prekurzorů drog“ na naše území.

V rámci operace s krycím názvem „AIRBUS“ policisté Národní protidrogové centrály zadrželi pětičlennou skupinu osob, která se dlouhodobě zabývala distribucí omamných a psychotropních látek na virtuálních tržištích situovaných v oblasti latentní sítě TOR, známé jako Darknet nebo DAr. Tato skupina osob z území České republiky nabízela k prodeji různé druhy drog, zejména pak tablety extáze, kokain, ketamin a MDMA.

Skupinu pachatelů tvořily osoby ve věku 25 až 28 let. Dva hlavní pachatelé se soustředili primárně na nabídku a zprostředkování obchodů na Darknetu a zbytek skupiny se věnoval distribuci látek mezi koncové odběratele. Omamné a psychotropní látky byly do České republiky pašovány zejména z území Belgie a Nizozemí, prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Následně byly dále distribuovány nejen v České republice, ale zasílány do různých zemí takřka celého světa, včetně např. USA, Austrálie nebo Ruska, k čemuž pachatelé využívali výhradně služeb České pošty. 

„Česká pošta ručí za přepravu zásilek. Za jejich obsah odpovídají odesilatelé. To neznamená, že jsme otevřený distribuční drogový kanál pro Českou republiku. Ostatně poštovní podmínky jasně vymezují, co se smí a nesmí posílat. Nekontrolujeme obsah dopisů a balíků, staráme se o jejich doručení. Díky spolupráci s policií a celní správou existují postupy, které pochopitelně nemohu komentovat, na odhalení zasílání drog poštou. Jedná se o krajně rizikovou činnost s příslušnou trestní sazbou a nikomu toto zneužívání služeb České pošty nedoporučuji. Poslat se dá všechno, následky jsou různé,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…