Povodí Vltavy: Jakost vody v řece Sázavě se významně zhoršila

09.09.2018 22:07

Aktuálně se významným způsobem zhoršila jakost vody ve vodním toku Sázava.

Povodí Vltavy: Jakost vody v řece Sázavě se významně zhoršila
Foto: Povodí Vltavy
Popisek: Povodí Vltavy

V souvislosti s přetrvávajícím suchým obdobím sdělujeme aktuální informace k jakosti vody v celém povodí Vltavy. Problémy s jakostí vody v suchých (málovodných) obdobích mohou být velmi časté. Tím, že jsou vodní toky silně ovlivňovány vypouštěnými odpadními vodami a ostatní lidskou činností a teplota vody bývá dlouhodobě vysoká, pak v některých místech, kde voda neproudí nebo průtok je velmi malý, může docházet k rozvoji řas a sinic a k dalším jevům, které zhoršují kvalitu povrchové vody. Státní podnik povodí Vltavy provádí monitoring jakosti povrchové vody v mnoha profilech, včetně mimořádného monitoringu, právě s ohledem na aktuální hydrologickou situaci – na sucho.

Aktuálně se významným způsobem zhoršila jakost vody ve vodním toku Sázava. Teplota vody přes den byla zejména v letních měsících 2018 naměřena přes 20°C a koncentrace chlorofylu-a při posledním odběru vzorků byla na profilu Sázava Zruč nad Sázavou vyšší než 500 ug/l. V odebraném vzorku byly mj. zjištěny sinice druhu Microcystis aeruginosa (viz foto níže), zelené řasy r. Desmodesmus, penátní rozsivky (převážně planktonní druhy Nitzschia sp.), v menší míře jsou přítomny i pikosinice. Přítomnost těchto organismů způsobuje zelené zabarvení vody. Dalším jevem, ke kterému nyní dochází, je tvorba světle zbarvené pěny, která se může na některých místech hromadit, a zvýšenému zákalu vody ve vodním toku Sázava. Toto je způsobeno zvýšeným obsahem organických látek ve vodě.

Posuzovat, zda jsou povrchové vody v určitém místě nevhodné ke koupání, je v kompetenci příslušné Krajské hygienické stanice. Je třeba vzít v úvahu, že sinice mohou například způsobit alergické reakce a že koupání v takovýchto vodách není vhodné. To samé platí i pro vodáky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

22:45 CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

Dotace, kterou pomáhal zprostředkovat CzechInvest, pokryje více než tři čtvrtiny výdajů.