Stížnostmi převážně romských žen, které byly sterilizovány hlavně za minulého režimu, aniž by k tomu daly řádně poučený souhlas, nebo byly k lékařskému zákroku donuceny hrozbou odebrání dětí nebo sociálních dávek, se zabýval už první ombudsman v roce 2005 Otakar Motejl. Až o čtyři roky později v roce 2009 se těmto ženám omluvil kabinet Jana Fischera, ovšem bez možnosti finančního odškodnění. V roce 2015 proto navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ve věcném záměru zákona odškodnit tyto ženy částkou 300 tisíc Kč.
Myšlenku zákona hájil ministr Dienstbier s poukazem i na to, že protiprávní sterilizace označil v roce 2011 za hrubé a systematické porušení lidských práv komisař pro lidská práva Rady Evropy Thomas Hammarberg, který vyzval českou vládu, aby věc napravila. Zákon ale pro nedostatek politické vůle ve vládě neprošel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Dobrý den.
Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?
Další články z rubriky

16:26 Nadace ČEZ: Čtyři nasvícené přechody zvýší bezpečnost chodců v Kosmonosích
Hned čtyři přechody pro chodce v Kosmonosích jsou nově nasvícené díky finanční podpoře Nadace ČEZ. V…
- 13:33 HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky
- 12:35 Festival Hrady CZ začíná svou tour na Točníku s Kabáty, Divokým Billem či Wanastowými Vjecmi
- 11:14 27. týden na trhu pohonných hmot ČMKB
- 10:51 27. týden na Energetické burze ČMKB
- 10:34 AOPK ČR: Za nedovolené vjezdy do Českého středohoří padají pokuty