Pracovní skupina k protiprávním sterilizacím zahájila svou činnost

07.05.2016 18:16

Tento týden v budově Úřadu vlády v ulici Vladislavova se poprvé sešla a jednala Pracovní skupina k protiprávním sterilizacím. Vznikla na základě usnesení Rady pro záležitosti romské menšiny, která patří do gesce ministra Dienstbiera, z 23. března 2016. Předsedkyně této pracovní skupiny Lucie Fuková představila členům skupiny, složené ze zástupců občanské společnosti, Úřadu vlády i příslušných ministerstev, možnosti alternativ dalšího postupu v dané problematice.

Pracovní skupina k protiprávním sterilizacím zahájila svou činnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Romka

Stížnostmi převážně romských žen, které byly sterilizovány hlavně za minulého režimu, aniž by k tomu daly řádně poučený souhlas, nebo byly k lékařskému zákroku donuceny hrozbou odebrání dětí nebo sociálních dávek, se zabýval už první ombudsman v roce 2005 Otakar Motejl.  Až o čtyři roky později v roce 2009 se těmto ženám omluvil kabinet Jana Fischera, ovšem bez možnosti finančního odškodnění. V roce 2015 proto navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ve věcném záměru zákona odškodnit tyto ženy částkou 300 tisíc Kč.

Myšlenku zákona hájil ministr Dienstbier s poukazem i na to, že protiprávní sterilizace označil v roce 2011 za hrubé a systematické porušení lidských práv komisař pro lidská práva Rady Evropy Thomas Hammarberg, který vyzval českou vládu, aby věc napravila.  Zákon ale pro nedostatek politické vůle ve vládě neprošel.

Zástupce náměstkyně pro řízení Sekce lidských práv David Beňák na pracovní skupině uvedl, že ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nyní apeluje na to, aby se našly alespoň jiné alternativy pomoci odškodnění, pokud se nepodaří změnit politickou vůli na straně členů vlády a v Parlamentu ČR.

Členové pracovní skupiny se proto dohodli na možném vzniku dotačního programu pro cílovou skupinu nedobrovolně sterilizovaných osob v gesci ministerstva zdravotnictví, ze kterého by mohly být financovány podpůrné psychosociální, psychoterapeutické a zdravotně-rehabilitační služby, linka bezpečí a systematická edukace a osvěta veřejnosti na destigmatizaci poškozených.

Nejbližší další termín schůzky pracovní skupiny byl naplánován na 11. května 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výzkumníci z FEL ČVUT aplikují algoritmy, inspirované mozkem

19:38 Výzkumníci z FEL ČVUT aplikují algoritmy, inspirované mozkem

Sestavu humanoidních robotů na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL) rozšířil iCub, první robot vybave…