Problémů rodin je hodně – mnohé se ochránkyni daří řešit

16. 5. 2017 12:03

Včerejší Mezinárodní den rodin připomněl důležitost rodiny a její nezastupitelnou roli ve společnosti. Také veřejná ochránkyně práv se velice často setkává s tématem rodiny, ať už jde o problémy ve vztazích rodičů a dětí, kam v rámci ochrany práv dětí vstupuje stát, nebo o podmínky života rodin, když jde o sociální podporu, nebo například o slaďování rodinného a pracovního života apod.

Problémů rodin je hodně – mnohé se ochránkyni daří řešit
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

V loňském roce řešila veřejná ochránkyně práv o čtvrtinu víc podnětů týkajících se rodin a ochrany práv dětí. Přímo činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí se týkalo 360 podnětů. Nejčastěji šlo o problémy úpravy styku dítěte s rodičem resp. bránění ve styku. Ochránkyně zde opakovaně vytýká zejména nedostatečné úsilí sociálních pracovníků při zprostředkování kontaktu dítěte s rodičem, nedůsledné využívání možností, které by mohly situaci v rodině zlepšit a vést k rychlejšímu řešení konfliktů, ale i nečinnost, kterou sociální pracovníci umožní např. déletrvající negativní působení rodiče na dítě.

Ve většině případů se podaří zajistit nápravu a mnohdy ochránkyně najde ve spolupráci s úřady způsob, jak pomoc rodinám zajistit. Příkladem je Magistrát hlavního města Prahy, který v odůvodněných případech uhradí první návštěvu mediátora rodinám v tíživé finanční situaci.

„Oceňuji, že magistrát přistoupil na naše doporučení a zpřístupní mediaci i rodinám, které by si jinak tuto placenou službu nemohly dovolit. Mediace přitom může rodinné konflikty řešit méně stresujícím způsobem a rychleji než soudní řízení. Je to rozhodně dobrý příklad prorodinné politiky magistrátu,“ uvádí veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Ve své výroční zprávě uvádí i další příklady, kdy se podařilo situaci vyřešit v zájmu dětí a jejich rodin.

Téma rodiny řeší ochránkyně také v oblasti sociálního zabezpečení. V loňském roce obdržela 111 podnětů týkajících se dávek státní sociální podpory, zejména rodičovského příspěvku, ale také přídavku na dítě nebo porodného.

Za vážnou považuje ochránkyně situaci některých osvojitelů, kteří převezmou dítě z pěstounské péče, ale na rodičovský příspěvek nemají nárok, protože ten už byl vyčerpán. Upozornila na to Ministerstvo práce a sociálních věcí, které připravilo novelu zákona o státní sociální podpoře. Ta je nyní v legislativním procesu.

Úspěchem ochránkyně je zajištění větší flexibility rodičovského příspěvku a možnost jeho rychlejšího čerpání hlavně pro osoby samostatně výdělečně činné a osoby neaktivní. Podle ochránkyně tento krok napomůže slaďování rodinného a pracovního života. Umožní rodičům flexibilněji reagovat na změny v rodině a podle potřeby se dřív vrátit do zaměstnání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generál Opata se v Bruselu zúčastnil jednání vojenských výborů EU a NATO

22:22 Armáda ČR: Generál Opata se v Bruselu zúčastnil jednání vojenských výborů EU a NATO

Ve dnech 21. a 22. května se náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata zúčastnil v B…