Česká republika má v tomto onemocnění smutný primát. Letos se odhaduje počet mužů, kteří rakovinou prostaty onemocní, až na 9 000 a téměř 1 400 Čechů zhoubnému onemocnění podlehne. Urologická ambulance, která byla dnes v protonovém centru slavnostně otevřena, znamená možnost rychlé a spolehlivé preventivní prohlídky pro všechny muže, kterým záleží na jejich zdraví. Výhodou je i skutečnost, že protonové centrum disponuje nejmodernější diagnostikou. Pokud se po vyšetření projeví jakékoliv podezření, není problém během několika hodin absolvovat spolehlivé detailní vyšetření, na které se na jiných pracovištích čeká i několik měsíců. Prevence a včasná diagnostika jsou základním krokem, jak se nezapsat do smutných statistik.
Karcinom prostaty je jednou z typických diagnóz léčených s velkou úspěšností pomocí protonového svazku. Světová protonová centra mají i více než polovinu svých kapacit vytíženu právě muži s rakovinou prostaty. Stejně jako u jiných nádorových onemocnění platí, že čím dříve je nemoc odhalena, tím vyšší je šance na úplné vyléčení. Léčba pomocí protonů přitom probíhá ambulantně, trvá od pěti dní podle náročnosti a muži se při ní mohou věnovat své práci i koníčkům, protože ve svých aktivitách nejsou léčbou nijak omezeni. Protonová léčba by měla být vždy první zvažovanou volbou. Protony ničí cíleně rakovinné buňky s minimálním zásahem okolní zdravé tkáně a díky tomu je riziko typických nežádoucích následků jako jsou impotence, pomočování, či krvácení minimální. Dramaticky tak klesá riziko návratu nádoru. Kupříkladu po chirurgickém zákroku se až u 30 % mužů nemoc vrací a statistiky ukazují, že po běžném ozařování je 11% pacientů do osmi let znovu postiženo rakovinou. To je víc jak 1 000 mužů ročně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva