RVVI: Ministerstvo svým nesouhlasem s návrhem rozpočtu na vědu destabilizuje systém VaV v ČR

27.05.2017 16:02

V pátek 26. 5. 2017 se konalo na Úřadu vlády 326. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. V úvodu zasedání proběhla intenzívní debata nad výsledkem jednání vlády o rozpočtu na vědu a výzkum pro rok 2018.

RVVI: Ministerstvo svým nesouhlasem s návrhem rozpočtu na vědu destabilizuje systém VaV v ČR
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Jednání se zúčastnila také první česká vědecká diplomatka Delana Mikolášová, která  referovala o výsledcích své úspěšné 18měsíční mise v Izraeli, a členové Rady jednoznačně ocenili její práci. RVVI taktéž schválila uspořádání společného zasedání Rady a svého mezinárodního poradního orgánu (Zahraniční rady).

Vláda na svém zasedání 22. května 2017 schválila výdaje státního rozpočtu na VaVaI pro rok 2018 se střednědobým výhledem na léta 2019 a 2020. Oproti návrhu RVVI došlo při posledním jednání vlády ke snížení celkových výdajů v letech 2018–2020 o 1,53 mld. Kč. Pro rok 2018 pak jde o snížení o 225 mil. Kč. Po schválení rozpočtu na vědu a výzkum ovšem Ministerstvo financí tento krok ignorovalo předložením vlastního návrhu.

Členové Rady dnes vzali na vědomí limity výdajů SR na VaVaI schválené usnesením vlády z 22. května a zásah rezortu financí do schváleného rozpočtu jednoznačně odmítli.  „Návrh Ministerstva financí nerespektuje vládou schválené usnesení a střednědobé výhledy, což vážně ohrožuje funkčnost a důvěryhodnost sytému vědy a výzkumu v České republice a ve svém výsledku i dlouhodobou konkurenceschopnost naší ekonomiky. Jde o ohrožení rozvoje špičkového výzkumu a spolupráce veřejného sektoru s podnikovou sférou. Je to nerespektování odbornosti a odvedené práce Rady, která se proti tomuto kroku jednoznačně ohrazuje. Návrh Ministerstva financí také zásadní měrou ohrožuje probíhající proces změn v hodnocení a financování české vědy,“ řekl k dnešnímu jednání vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Celý text usnesení naleznete ZDE.

Mezi další témata dnešního jednání Rady patřilo zhodnocení aktuálnosti a relevance Národních priorit orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a tvorbě priorit aplikovaného výzkumu, nebo návrh na změnu programu podpory aplikovaného výzkumu a vývoje DELTA, který administruje Technologická agentura ČR. Radní se rovněž zabývali mj. Zprávou o realizaci Strategie inteligentní specializace ČR, tzv. RIS3.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

11:44 ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mez…