Spalování biomasy může mít negativní vliv na přírodu, varovala Evropská agentura pro životní prostředí

19.07.2013 9:10

Biomasa sice patří mezi takzvané zelené zdroje energie, její využívání však může mít negativní vliv na přírodu. Ve své studii na to upozornila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle jejích závěrů především současný způsob pěstování energetických plodin není šetrný k životnímu prostředí.

Spalování biomasy může mít negativní vliv na přírodu, varovala Evropská agentura pro životní prostředí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese

„S používáním biomasy je spojena řada rizik. Zejména pěstování některých druhů energetických plodin může mít pro krajinu negativní důsledky,“ komentoval závěry studie Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Studie upozorňuje, že se při pěstování energetických plodin zvyšují rizika eroze půdy a snižuje se schopnost krajiny zadržovat vodu, čímž roste riziko povodní. Navíc dochází k omezování biodiverzity především u polních ptáků. Podle autorů dokumentu dochází kvůli intenzivnímu využívání tohoto obnovitelného zdroje energie ke zvyšování tlaku na půdu, lesy a vodní zdroje. 

Ekonomický tlak na pěstování energetických plodin rovněž může vést k růstu emisí skleníkových plynů způsobujících globální oteplování. Zemědělsky využívaná půda totiž váže méně uhlíku, než lesy nebo přírodní louky. Podle závěrů studie Global Carbon Project (2012) připadá 10 procent celosvětových emisí skleníkových plynů v období v letech 2002-2011 právě na rozšiřování zemědělské půdy. Jedním z důvodů odlesňování je přitom potřeba získat novou půdu pro energetické plodiny. Dalším rizikem, které souvisí s pěstováním biomasy pro energetické účely, je podle zprávy EEA i řady vědeckých studií z posledních let šíření nebezpečných, invazivních druhů rostlin.

Spalování biomasy vede rovněž k emisím jemných prachových částic, které představují riziko pro zdraví lidí. Již starší studie z Německa upozornily na to, že v oblastech, kde došlo k nahrazení zemního plynu dotovaným spalováním biomasy, vzrostlo znečištění ovzduší. 

„Některé oblasti České republiky drží smutné rekordy v dopadech znečištění ovzduší na zdraví lidí, především dětí. Proto by se k podpoře spalování biomasy mělo přistupovat maximálně opatrně,“ doplnil Dalibor Dostál.

Právě kvůli dotování biomasy jako obnovitelného zdroje energie dochází v České republice k situacím, kdy jsou moderní plynové kotelny, které neprodukují prakticky žádné prachové částice, nahrazovány spalovnami biomasy. Ty znečišťují ovzduší jednak při samotné výrobě tepla či elektřiny, negativní dopady má ale i doprava biomasy na místo využití. Například spuštění spalovny na biomasu v Kutné Hoře přivedlo do města podle odhadů místních aktivistů další tři až čtyři tisíce kamionů ročně. 

Studie EEA představená pod názvem „Energy from biomass can have negative side-effects - EEA study“ je přístupná zde.

O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…