Svaz průmyslu: Pokud EU udělí Číně status tržní ekonomiky, může to znamenat výhodnější pozici čínských dovozců na evropském trhu

21.12.2015 14:32

Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes vydává první stanovisko k případnému udělení statusu tržního hospodářství Číně. Evropská unie, tak jako další členové Světové obchodní organizace (WTO), se musí rozhodnout, zda Číně v prosinci 2016 udělí status tržní ekonomiky.

Svaz průmyslu: Pokud EU udělí Číně status tržní ekonomiky, může to znamenat výhodnější pozici čínských dovozců na evropském trhu
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Čína je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie, hned po USA. V roce 2013 tvořil obchod s Čínou v hodnotě 428,39 mld. EUR 12,5 % celkového objemu obchodu EU. Obchodní deficit EU s Čínou dosáhl 131,79 mld. EUR. Český vývoz do Číny činil v roce 2014 1,54 mld. EUR, dovoz z Číny dosáhl výše 13,03 mld. EUR.

Čína je náš stále významnější obchodní partner, udělení statusu by bylo logickým završením jejího patnáctiletého členství ve WTO, ale jeho přijetí bude také spojeno s vysokými riziky pro klíčová odvětví průmyslu v Evropě.

„Čína o status tržního hospodářství usiluje již velmi dlouho, a pokud ho obdrží, bude se jednat o zlomový okamžik v ekonomických, ale i v politických vztazích obou regionů. Změna statusu se projeví zejména v oblasti antidumpingových řízení. Pokud EU Číně status udělí, sníží tím i svou možnost obrany antidumpingovými opatřeními. To může znamenat výhodnější pozici čínských dovozců na evropském trhu.“ říká ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR Lukáš Martin.

V souvislosti s probíhající debatou k udělení statusu tržního hospodářství Číně se SP ČR koncem října obrátil na členskou základnu a na některé spřátelené české exportéry s anketou, která měla za úkol zjistit názory a postoje odborné veřejnosti k tomuto tématu. Z ankety vyplynulo, že nadpoloviční většina respondentů se přiklání k tomu status Číně udělit. Mezi těmi členy Svazu průmyslu a dopravy, kteří se průzkumu zúčastnili, byl rozdíl v poměru 60 ku 40 procentům na straně přidělení statusu.

Na otázku, jaký by měl být oficiální postoj České republiky k udělení statusu, někteří z respondentů odpověděli, že by ČR měla především akceptovat realitu stále větší liberalizace světového obchodu, jehož je Čína nedílnou součástí. Na druhé straně argumentu, podle zkušeností jiných respondentů, však nefungují v Číně standardní principy běžné v tržních ekonomikách a Čína tak nebude v dohledné době tržním hospodářstvím, ať jí bude status udělen nebo ne.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…