Svaz průmyslu je proti povinné účasti zaměstnanců v dozorčích radách

14.04.2016 16:20

Většina členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) je podle jeho nedávného průzkumu proti znovuzavedení povinné volby části členů dozorčí rady zaměstnanci. Důvodem jsou negativní zkušenosti majitelů firem a jejich vrcholového managementu s dřívějším působením zástupců zaměstnanců v dozorčích radách a nezřídka i jejich pasivita při rozhodování o strategických otázkách. Vedle toho, jak také vyplývá z průzkumu, zástupci zaměstnanců měli často úzký pohled na situaci a na budoucnost podniků.

Svaz průmyslu je proti povinné účasti zaměstnanců v dozorčích radách
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Zástupci zaměstnanců podle závěrů zjištění spíše suplují činnost odborů, oproti potřebě vlastníků firem, kteří potřebují mít kontrolní či koncepční orgán k posuzování činností a kroků vlastníkem najatých manažerů.

Většina členů SP ČR zastává také názor, že obsazení dozorčí rady (popř. rozhodnutí o tom, že část členů dozorčí nebo i správní rady bude volena zaměstnanci) by zejména u společností v soukromých rukou mělo být nadále v působnosti akcionářů/vlastníků, tj. valné hromady.

SP ČR odmítá předložený návrh zákona o obchodních společnostech a družstvech (obchodních korporacích), který by měl znovu zavést povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností. Návrh je projednávaný Poslaneckou sněmovnou v prvním čtení.

V průběhu platnosti nového zákona o obchodních korporacích (od 1. 1. 2014) mnohé zejména menší akciové společnosti využily možností nové úpravy a například zavedly jednočlennou dozorčí radu či počet členů dozorčí rady nedělitelný třemi nebo zvolily monistickou strukturu společnosti. Pro tyto společnosti by znovuzavedení povinné participace zástupců zaměstnanců v dozorčí radě představovalo zásah do jejich vnitřní organizace.
SP ČR přesvědčen, že navrhovaná legislativní změna je z hlediska dopadů na podnikatelský sektor mimořádně závažná. Zejména v meziresortním připomínkovém řízení a při dalších jednáních upozornil na výrazná rizika. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…