Svaz průmyslu je proti povinné účasti zaměstnanců v dozorčích radách

14.04.2016 16:20

Většina členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) je podle jeho nedávného průzkumu proti znovuzavedení povinné volby části členů dozorčí rady zaměstnanci. Důvodem jsou negativní zkušenosti majitelů firem a jejich vrcholového managementu s dřívějším působením zástupců zaměstnanců v dozorčích radách a nezřídka i jejich pasivita při rozhodování o strategických otázkách. Vedle toho, jak také vyplývá z průzkumu, zástupci zaměstnanců měli často úzký pohled na situaci a na budoucnost podniků.

Svaz průmyslu je proti povinné účasti zaměstnanců v dozorčích radách
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR
reklama

Zástupci zaměstnanců podle závěrů zjištění spíše suplují činnost odborů, oproti potřebě vlastníků firem, kteří potřebují mít kontrolní či koncepční orgán k posuzování činností a kroků vlastníkem najatých manažerů.

Většina členů SP ČR zastává také názor, že obsazení dozorčí rady (popř. rozhodnutí o tom, že část členů dozorčí nebo i správní rady bude volena zaměstnanci) by zejména u společností v soukromých rukou mělo být nadále v působnosti akcionářů/vlastníků, tj. valné hromady.

SP ČR odmítá předložený návrh zákona o obchodních společnostech a družstvech (obchodních korporacích), který by měl znovu zavést povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností. Návrh je projednávaný Poslaneckou sněmovnou v prvním čtení.

V průběhu platnosti nového zákona o obchodních korporacích (od 1. 1. 2014) mnohé zejména menší akciové společnosti využily možností nové úpravy a například zavedly jednočlennou dozorčí radu či počet členů dozorčí rady nedělitelný třemi nebo zvolily monistickou strukturu společnosti. Pro tyto společnosti by znovuzavedení povinné participace zástupců zaměstnanců v dozorčí radě představovalo zásah do jejich vnitřní organizace.
SP ČR přesvědčen, že navrhovaná legislativní změna je z hlediska dopadů na podnikatelský sektor mimořádně závažná. Zejména v meziresortním připomínkovém řízení a při dalších jednáních upozornil na výrazná rizika. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.