Úřad práce: PROKOP pomáhá aktivizovat nezaměstnané

28.08.2017 18:18 | Zprávy

Už více než tisícovce dlouhodobě nezaměstnaných pomohl projekt s názvem PROKOP. Realizuje ho Fond dalšího vzdělávání prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Dosud do něj mohli vstupovat klienti na Moravě, v Libereckém a Jihočeském kraji a v Praze. Od příštího roku by se do něj postupně mělo zapojit až 14 tisíc klientů Úřadu práce ČR z celé republiky.

Úřad práce: PROKOP pomáhá aktivizovat nezaměstnané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitelství Úřadu práce ČR

Soustava projektů běží od roku 2016. Jejich podstatou je vzdělávání dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání. Cílem je „nastartovat“ účastníky a pomoci jim tak při vstupu či návratu na trh práce. Vhodné klienty vybírají zaměstnanci ÚP ČR, kteří s nimi nadále pracují i po skončení projektu. Ti, kteří do programu vstoupí, absolvují během dvou týdnů balíček vzdělávacích (aktivizačních, motivačních) aktivit se zaměřením na zvýšení jejich finanční a občanské gramotnosti a zlepšení osobních dovedností. Mimo jiné se naučí, jak vystupovat při příjímacích pohovorech nebo jak se lépe prezentovat. ,,Mnozí z absolventů kurzu hned po jeho skončení avizují, že díky novým znalostem, motivaci a zvýšení sebevědomí, které jim program poskytl, se podařilo podpořit jejich kompetence potřebné pro získání uplatnění na trhu práce,“ shrnuje zkušenosti z předchozích měsíců Richard Ščerba, ředitel Fondu dalšího vzdělávání.

Na dlouhodobě nezaměstnané se v rámci své působnosti zaměřuje i Úřad práce ČR. A to nejen v podobě cíleného zprostředkování, poradenství a úzké spolupráce se zaměstnavateli, ale také prostřednictvím nástrojů a opatření Aktivní politiky zaměstnanosti. Jde zejména o veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa a v neposlední řadě také součinnost zaměstnanců agend Zaměstnanosti a Nepojistných sociálních dávek. Desítkám tisíc lidí z řad klientů ÚP ČR pomohou ročně jeho zaměstnanci také v rámci kariérového poradenství. Jednoduše řečeno - pro Úřad práce ČR je prioritou motivovat uchazeče o zaměstnání k tomu, aby se snažili zvýšit si příjem především vlastní prací. „V tomto ohledu je tedy spolupráce s FDV velmi důležitá. Osobně vnímám za zásadní možnost prohloubení finanční gramotnosti našich klientů, kterou jim projekt PROKOP zajistí. Je to cesta, jak zamezit tomu, aby se ocitli v dluhové pasti. Popřípadě z ní dokázali vystoupit a naopak se snažili, aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost a podobně pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Právě práce a pravidelný příjem jsou prostředky, které brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Skrytá nádrž na naftu celníkům neunikla

19:28 Celní správa: Skrytá nádrž na naftu celníkům neunikla

Skrytou nádrž o objemu 500 litrů odhalili jihomoravští celníci při kontrole dodávkového vozu na dáln…