Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Konference o veřejné podpoře 2023

16.06.2023 22:02 | Tisková zpráva

Na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže proběhl ve dnech 14. a 15. června 2023 další ročník pravidelné Konference o veřejné podpoře, kterou Úřad pořádá již od roku 2008.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Konference o veřejné podpoře 2023
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Více než sto účastníků, mezi nimiž je i řada zahraničních hostů, přivítal místopředseda ÚOHS Petr Solský. Ve svém zahajovacím projevu připomněl, že Úřad v posledních letech zaznamenal výrazný nárůst agendy veřejné podpory, která se však proměňuje. „Ve srovnání s covidovým obdobím sice nepřipravuje Česká republika takový počet podpůrných opatření, zato jsou programy podle současného dočasného krizového a transformačního rámce výrazně složitější a komplexnější,“ uvedl Solský. Místopředseda ÚOHS shrnul také nejvýznamnější podpůrná opatření z poslední doby, která již byla dle uvedeného předpisu EU schválena nebo jsou ve schvalovacím procesu u Evropské komise.

Zástupce Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise Koen Van de Casteele následně přiblížil poslední změny v Dočasném krizovém a transformačním rámci (dále „DKTR“), jejichž smyslem je podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie, dekarbonizaci průmyslu a strategické investice na přechod k uhlíkově neutrální ekonomice. René Neděla z Ministerstva průmyslu a obchodu prezentoval z pohledu poskytovatele podpory problematiku zastropování cen energií, související legislativu i konkrétní realizaci opatření při využití DKTR. Jan Měkota z AK Rowan Legal posléze přiblížil zastropování cen energií z hlediska příjemců podpory. Upozornil na administrativní náročnost zpětných kontrol a nevyjasněnost dopadu pravidel na podniky a jejich skupiny.

Druhý panel konference se týkal chystané novely obecného nařízení o blokových výjimkách  (GBER), která by v průběhu měsíce června měla vstoupit v platnost. Základní parametry novely shrnul Koen Van de Casteele. Libuše Bílá z ÚOHS poté představila další právní předpisy EU, které byly v nedávné době rovněž novelizovány a dále předpisy, u nichž revize probíhá či se revize připravuje. Uvedla také statistické údaje o využívání GBER v České republice. Výše oznámených podpor tohoto druhu přesáhla v roce 2022 165 miliard korun, přičemž téměř 60 % těchto podpor bylo poskytnuto v oblasti kultury.  Bohumil Šmucr z Odboru strukturálních fondů Ministerstva průmyslu a obchodu pak představil poznatky z využití GBER v rámci operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Ve třetím panelu prvního dne se Jiří Kindl z AK Skils zabýval problematikou soukromého vymáhání neoprávněné veřejné podpory, k níž se české soudy dosud staví odmítavě. Řešil také vztah mezi § 19a zákona o ochraně hospodářské soutěže a veřejnou podporou, neboť podle něj existuje množina podpor, na které nedohlíží ani EK ani ÚOHS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

13:21 Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu

Svět stojí před důležitou výzvou. Informační manipulace, šířené záměrně s cílem ovlivňovat veřejné m…