Usnesení 132. zasedání Pléna České konference rektorů

10.10.2015 17:17

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 132. zasedání následující usnesení:

Usnesení 132. zasedání Pléna České konference rektorů
Foto: ČKR
Popisek: Česká konference rektorů - logo

1. ČKR zásadně nesouhlasí s návrhem rozpočtu pro vysoké školy na rok 2016, v němž dochází k poklesu v kapitole vysokých škol v době, kdy v ostatních oblastech rozpočtu dochází k nárůstům. Tento pokles zásadně ohrožuje kvalitu vzdělávání i konkurenceschopnost vysokých škol v oblasti výzkumu a vývoje. V této souvislosti ČKR připomíná dohodu s předsedou Vlády ČR Bohuslavem Sobotkou, který na březnovém jednání s Předsednictvem ČKR přislíbil pro rok 2016 zachování celkové výše finančních prostředků pro vysoké školy jako pro rok 2015.

2. ČKR podporuje přijetí novely zákona o vysokých školách v podobě, jež byla vyjednána s reprezentacemi vysokých škol v průběhu letošního roku. ČKR je nicméně připravena hledat kompromis v případě poslaneckých pozměňovacích návrhů, které nenaruší základní směřování novely k posílení autonomie a zodpovědnosti vysokých škol za kvalitu jejich činností.

3. ČKR žádá MŠMT, aby v oblasti Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání definovalo podmínky pro realizaci projektů, zejména otázku finančních zdrojů pro kofinancování projektů či problematiku nepřímých nákladů a dalších sporných, nejasně formulovaných podmínek. Realizace projektů za dnes neujasněných podmínek by velmi pravděpodobně v budoucnu vedla k velkým problémům s uznatelností výdajů či dokonce k vracení poskytnutých dotací.

4. ČKR zaslala zásadní připomínky k předložené verzi věcného záměru zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a požaduje jejich zapracování.

5. ČKR opětovně připomíná MŠMT nutnost zabývat se financováním elektronických informačních zdrojů po roce 2017, kdy skončí dosavadní podpora prostřednictvím programů Informace – základ výzkumu a Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

6. Vysoké školy ČR podrobně sledují situaci vzniklou vlnou imigrací do Evropy a jsou připraveny pomoci v řadě oblastí, aby účinným způsobem přispěly nejen k přímému zmírnění utrpení uprchlíků, ale jsou – v rámci svých možností – připraveny i v dlouhodobějším horizontu participovat při začleňování imigrantů do běžného života.

7. ČKR podporuje předložený návrh zákona o neziskových zdravotnických organizacích, který adekvátním způsobem reflektuje potřeby vysokých škol v rámci univerzitních nemocnic.

8. ČKR vítá senátorskou iniciativu a možnost nominovat jednoho člena do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

V Českých Budějovicích dne 9. října 2015

Za Českou konferenci rektorů

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
předseda

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Iniciativa Boj za byty OKD vyzývá nájemníky k podání žaloby

0:00 Iniciativa Boj za byty OKD vyzývá nájemníky k podání žaloby

Iniciativa prezentující se pod názvem „Boj za byty OKD“ vyzývá nájemníky bytů OKD, aby se připojili …