Veřejný ochránce práv: Žena dostala za formální chybu pokutu a zákaz řízení

22.01.2019 12:53

Stěžovatelka měla řidičský průkaz státu Izrael, na němž byl uveden údaj o bydlišti pouze v hebrejštině a chyběl přepis latinkou. Magistrát odmítl tento průkaz uznat, stěžovatelku shledal vinnou z přestupku řízení bez řidičského oprávnění. Uložil jí poutu 25 000 Kč a zákaz řízení na 12 měsíců. Stěžovatelka proto obrátila na ombudsmanku.

Veřejný ochránce práv: Žena dostala za formální chybu pokutu a zákaz řízení
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Dle Vídeňské úmluvy o silničním provozu musí být všechny údaje řidičského průkazu psány latinkou, aby ostatní signatářské státy měly povinnost takový průkaz akceptovat. Úmluva však současně rozlišuje povinné a nepovinné údaje, kdy údaj o bydlišti nepatří mezi povinně uváděné. Striktně vzato tento řidičský průkaz skutečně trpí vadou, pro kterou ho je možné neuznávat.

Postup úřadu však působí dojmem přehnaného formalismu. Navíc je sporné, zda jednání řidičky naplnilo materiální znak přestupku. Výše pokuty a délka zákazu řízení se tak zdají být neadekvátní. Ombudsmanka se proto pokusí sjednat v této věci nápravu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…