Vláda ČR: Reakce na nepravdivé informace o odlivu peněz z fondů EU do oblasti migrace

20.09.2016 17:30

Média v posledních dnech přinesla informace o tom, že Česká republika a další státy, které získávají peníze z kohezní politiky, o část těchto prostředků přijdou a to na úkor té části rozpočtu, která míří do oblasti migrace. Tento přesun má údajně souviset se schvalováním rozpočtu EU na rok 2017. Tyto informace jsou nepravdivé a mylné.

Vláda ČR: Reakce na nepravdivé informace o odlivu peněz z fondů EU do oblasti migrace
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR
reklama

Česká republika v rámci schvalování rozpočtu na rok 2017 o žádné peníze z kohezní politiky nepřichází. Některými médii popisované procesy souvisí čistě s nastavením rozpočtu na rok 2017 a neovlivňují objem peněz, který je určen pro jednotlivé členské státy v politice soudržnosti.

V příštím roce se sice v meziročním srovnání skutečně vydá o téměř 24 procent méně na kohezní politiku, ale nikoliv proto, že by se tyto peníze z kohezní politiky škrtaly a přesouvaly na jinou politiku, například migrační.

Důvodem nižších výdajů na kohezní politiku je fakt, že pro rok 2016, v němž se ještě dofinancovávají projekty i programového období 2007-2013 a současně i projekty z rozpočtového období 2014-2020, se očekává vyšší objem proplacených kohezních prostředků než v roce 2017, kdy se budou financovat již výlučně projekty z období 2014-2020. Nižší objem plateb v příštím roce bude kompenzován vyšším objemem plateb na kohezi v následujících letech, tj. 2018-2020. Rozpočtové položky na kohezní politiku a migraci tedy nejsou v návrhu rozpočtu na rok 2017 nijak propojeny a nesouvisí spolu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Croatia Airlines spustí přímé lety z Prahy do Splitu

11:45 Letiště Praha: Croatia Airlines spustí přímé lety z Prahy do Splitu

Letecká společnost Croatia Airlines, chorvatský vlajkový dopravce a člen Star Alliance, spustí v rám…