Vláda schválila připojení ČR k fiskálnímu paktu a jmenovala vládního zmocněnce pro IT

14.02.2018 18:08 | Zprávy

Vláda ve středu 14. února 2018 schválila přistoupení České republiky k tzv. fiskálnímu paktu a jmenovala vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci. Předseda vlády Andrej Babiš se také setkal se zástupci protestujících taxikářů.

Vláda schválila připojení ČR k fiskálnímu paktu a jmenovala vládního zmocněnce pro IT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Vláda na dnešním jednání schválila přistoupení ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě hospodářské měnové unii. „Fiskální pakt jsme schválili jako poslední země EU. Přihlásili jsme se k hlavě I. a II., kterými se hlásíme k rozpočtové odpovědnosti, ale nepřipojili jsme se k hlavám III. a IV., které předpokládají vstup do eurozóny,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš. Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, která byla podepsána 2. března 2012 pětadvaceti členskými státy EU, tedy všemi kromě Velké Británie, ČR a Chorvatska (které tehdy ještě nebylo členskou zemí).

Dnes byl jmenován vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Jeho funkce bude spadat pod Ministerstvo vnitra. Současně vláda zrušila funkci koordinátora digitální agendy ČR, kterým byl Ondřej Malý, ten v současné době působí jako náměstek pro internetizaci České republiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Kabinet uvolnil prostředky z vládní rozpočtové rezervy, které pokryjí zvýšené výdaje na mzdy policistů, kteří zajišťovali bezpečnost a veřejný pořádek při doplňovacích volbách do Senátu a při obou kolech prezidentských voleb. Celkem bude vynaloženo zhruba 20,8 milionů korun.

Na programu měl kabinet premiéra Babiše také Závěrečnou zprávu z účasti České republiky na Mezinárodní specializované výstavě EXPO Astana 2017. Protože náklady na výstavu přesáhly objem uzavřených kontraktů, bylo jednání o tomto bodu přerušeno a ministr průmyslu a obchodu dostal za úkol připravit podrobnější informace o tom, jak proběhl výběr firmy, která účast České republiky na výstavě zajišťovala.

V souvislosti s protesty taxikářů se na okraj jednání vlády premiér Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok a ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner sešli s místopředsedkyní Asociace koncesionářů Karolínou Venclovou a zástupci magistrátu Hlavního města Prahy.  Premiér s formou protestu taxikářů nesouhlasí, ale bude usilovat o to, aby se poskytovatelé přepravních služeb chovali v rámci českých zákonů. „Česká republika chce podporovat moderní technologie. Nicméně, stejně jako tyto společnosti respektují zákony ve většině zemí Evropské unie, měly by je respektovat i u nás, a to okamžitě. Cílem není zakazovat moderní technologie a aplikace ve službách přepravy osob. Cílem je, aby stanovená pravidla dodržovali všichni účastníci trhu,“ uvedl po jednání premiér Babiš.

Kompletní výsledky jednání vlády jsou k dispozici zde

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků

13:04 ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků

Devadesát šest studentů prošlo od dubna do června v Jaderné elektrárně Dukovany odbornými stážemi pr…