Mýtus 1: Konopí je vždy nelegální
V současné době můžeme rozlišit tři situace, ve kterých se konopí objevuje. Tou první je jeho rekreační užití v podobě marihuany. Pěstování konopí, které obsahuje více než 0,3 % tetrahydrokanabinolů (THC), je nelegální a hrozí za něj vedle peněžních sankcí i tresty odnětí svobody. Pro vlastní užití je legální držet množství, které není větší než malé. Od srpna minulého roku vlivem zásahu Ústavního soudu do trestního zákoníku však není jasné, kolik gramů to přesně je.
Druhá situace, ve které konopí hraje roli, je jeho postupná částečná legalizace pro léčebné užití. Zde se však stále pohybujeme v teoretické rovině, do praxe nebyl zákon ještě uveden. Konečně za třetí tu máme konopí v kosmetickém, potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu. V tomto případě se však jedná o takové rostliny, jejichž obsah THC je nižší než 0,3 %. Pěstování a zpracování takového konopí je naprosto v souladu s platnými zákony naší republiky, stejně tak je možné beztrestně obchodovat s těmito produkty a držet je.
Mýtus 2: Při dlouhodobém užívání konopné kosmetiky vznikne rezistence vůči účinným látkám
Kosmetika z konopí obsahuje konopný olej, který je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu. Nese v sobě totiž až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidský organismus potřebuje k běžnému fungování. Naše tělo si je neumí samo vyrobit, proto je musíme přijímat z externích zdrojů. Zároveň se však vůči nim nemůžeme stát rezistentními. Z toho důvodu je jen velmi málo pravděpodobné, že by na nás přestala konopná kosmetika účinkovat, jako se to děje u mnoha jiných kosmetických produktů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva