Žáci v Libereckém kraji absolvují přijímací zkoušky na střední školy

18.04.2016 19:57

Ve dnech 18. a 19. dubna probíhají na středních školách zřizovaných Libereckým krajem přijímací zkoušky do prvních ročníků. Žáci, kteří si podali přihlášku do maturitních oborů, absolvují jako v předchozích letech jednotné přijímací zkoušky. Ty ověří jejich znalosti z českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů.

Žáci v Libereckém kraji absolvují přijímací zkoušky na střední školy
Foto: regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz
Popisek: Krajský úřad Libereckého kraje

Liberecký kraj jednotné přijímací zkoušky používá již sedmým rokem, postupně je rozšířil i na obory s talentovou zkouškou, stanovil minimální kritéria u gymnaziálních oborů, avšak v této podobě probíhají s největší pravděpodobností naposledy. Od září 2016 by novelou školského zákona měla být dána podoba přijímacího řízení platná celorepublikově, proto také kraj připravuje na květen kulatý stůl k problematice přijímacího řízení a diskusi s řediteli škol o podobě „nového“ přijímacího řízení.

To, zda uchazeči byli úspěšní, se dozvědí nejdříve 22. dubna, kdy ředitelé středních škol po zhodnocení všech podkladů, zveřejní výsledky na svých webových stránkách. Uchazeči, kteří si podali přihlášky do oborů s výučním listem, musí splnit všechna kritéria, která vyhlásili ředitelé středních škol, aby mohli být na řemeslo přijati.

„Všem, kteří musí projít přijímacími zkoušky, přeji, aby vše zvládli ke své spokojenosti, uspěli a byli přijati do oboru, který si vybrali, a střední škola naplnila jejich představy,“ komentuje Alena Losová, radní Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, Komu se přijímací zkoušky nepovedou v prvním kole, nemusí ještě věšet hlavu, neboť některé střední školy budou vypisovat ještě kola další. Všechny informace naleznou uchazeči na webových stránkách škol nebo na portálu www.edulk.cz v sekci Přijímací řízení. V plném běhu jsou rovněž talentové zkoušky. Uchazeči si stále ještě mohou podávat přihlášky do uměleckých oborů.   

Padesátka středních škol v kraji nabízí pro příští rok 109 oborů vzdělání. Do prvního kola přijímacího řízení do oborů vzdělání bez talentové zkoušky bylo podle informací krajského úřadu podáno cca 6.700 přihlášek na cca 6.900 volných míst. K počtu podaných přihlášek je však třeba přihlédnout pouze jako k údaji orientačnímu, neboť uchazeči si mohou podat až 2 přihlášky a ve výsledné hodnotě se tak promítnou až dvojnásobně (přičemž ne všichni žáci možnost volby druhé školy využijí). Do oborů s talentovou zkouškou – uměleckých a sportovního gymnázia – bylo podáno cca 500 přihlášek (ve 3 kolech) do celkem 11 oborů vzdělání.

Tradičně největší zájem je o obor Gymnázium, nejvíce přihlášek bylo podáno do osmiletého oboru. Dalšími obory, kam uchazeči podali nejvíce přihlášek, jsou z maturitních Obchodní akademie nebo  Strojírenství, z oborů s výučním listem se jedná o obor Kuchař - číšník nebo nástavbové studium oboru Podnikání. Při členění podle škol byl největší zájem o osmileté gymnázium obou libereckých gymnázií, dále pak o obor Bezpečnostně právní činnost, který nabízí soukromé Střední odborné učiliště nábytkářské a střední odborná škola. Z oborů s výučním listem je největší zájem o obor Kadeřník nebo Cukrář nebo obor Aranžér. Větší zájem ze strany uchazečů by naopak mohl být o tradiční obory s výučním listem, jako jsou Klempíř nebo Zedník. Do oborů středního vzdělání (tedy obory praktická a obchodní škola) a středního vzdělání s výučním listem bylo podáno celkem cca 2.000 přihlášek na cca 2.900 volných míst, samostatně do oborů s výučním listem se přihlásilo 1.960 uchazečů na 2.800 volných míst. Zájem o obory vzdělání s výučním listem je nižší než o obory maturitní dlouhodobě. Kraj se snaží podporovat některé obory s výučním listem např. stipendijním programem. Učební obory dnes již nejsou jen o „špinavé práci“, žáci ve své přípravě využívají moderní stroje nebo výpočetní techniku. Nelze jednoznačně konstatovat, že řemeslem se nelze uživit. Naopak, šikovní řemeslníci jsou dnes velmi poptávaní a v mnoha případech jsou jejich příjmy srovnatelné s absolventy maturitních či vysokoškolských oborů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS: Situace pekařů je obtížná, nemůže však být důvodem pro narušování soutěže na trhu

14:58 ÚOHS: Situace pekařů je obtížná, nemůže však být důvodem pro narušování soutěže na trhu

Ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromír Dřízal v minulém týdnu upozornil na akci obchodního řetězc…