Jiří Radocha: Lidé jsou zahraničními víny přesyceni, vrací se k českým odrůdám

26.05.2013 18:50 | Zprávy

Tematika vína a vinařství obecně v posledních letech stoupá na popularitě. Lidé se zajímají o způsob pěstování révy, jejího zpracování nebo o rozdíly v jednotlivých druzích. To, jaké odlišnosti existují mezi víny českého a francouzského původu, objasňuje v rozhovoru manažer prodeje z vinařství Patria Kobylí, Jiří Radocha.

Jiří Radocha: Lidé jsou zahraničními víny přesyceni, vrací se k českým odrůdám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lahve vína, ilustrační foto

Otázka 1.: Můžete uvést, co je typické pro francouzská a česká vína z hlediska pěstování, procesu zpracování, chuti či barvy?

Francie je vinařsky velmi rozlehlá. Každá oblast má tedy v sobě něco osobitého a typického, ať už se jedná o chuť nebo barvu. Záleží na takzvaném terroir, což je vliv dané lokality na charakter vína. Co se týče procesu zpracování, Francie je typická mícháním vín do takzvaných cuvée neboli kupáží. U nás se naopak klade se velký důraz na šetrné zpracování s důrazem na odrůdový charakter vín. Chuť je ovocná s příjemnými kyselinami. Trend je vyrábět svěží, lehce pitelná vína. Zejména v posledních letech se pak čeští pěstitelé zaměřují na dosahování co nejvyšší kvality hroznů pomocí šetrných technik na vinici. V případě plodných let je samozřejmostí redukce, tedy výběr těch nejlepších hroznů. Co se týče zpracování, jsou na tom česká vinařství z hlediska technologické vybavenosti velmi dobře.

Otázka 2.: V čem se francouzská a česká vína odlišují?

Odlišují se jednoznačně v původu pěstování. Každá oblast, dokonce i každý kopec, dělají osobitý hrozen. Z něj se potom utváří jedinečné víno, které je typické pro danou oblast. Každý si tedy může najít to své, které mu chutná. Česká vína lze určitě ocenit za jejich originalitu a velkou odlišnost, příjemnou pitelnost a také velice široký výběr kvalitních odrůdových vín. U francouzských vín bych viděl výhodu v typičnosti a dlouhé tradici jednotlivých oblastí. Zároveň mají Francouzi velice dobře zpracován apelační systém vín, tedy jejich speciální certifikaci. To vnímáme jako podnět k zamyšlení také pro českou vinařskou obec, ačkoli se i u nás již jsou VOC, tedy originální certifikace vín.

Otázka 3.: Komu byste doporučil volit francouzská a komu naopak česká vína?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

22:14 NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

Vláda ČR v roce 2024 rozhodla, že do roku 2030 bude 30 % spotřebované energie pocházet z obnovitelný…