Magoři, hovadiny a zděšení pravice. Boháči s vysokými platy, toto byste měli číst

28.05.2013 14:52 | Zprávy

Ve Švýcarsku se schyluje k tomu, aby si po podzimním referendu špičkoví manažeři firem výrazně utáhli opasky a spokojili se s dvanáctinásobkem nejmenšího platu v dané firmě. U nás na podobnou regulaci nechtějí ani slyšet pravicoví politici, levicová ČSSD ústy svého místopředsedy Zdeňka Škromacha říká, že řešením je i progresivní zdanění, které má strana ve svém programu.

Magoři, hovadiny a zděšení pravice. Boháči s vysokými platy, toto byste měli číst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Pražském hradě proběhla inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana

Astronomickým platům topmanažerů může už na podzim odzvonit ve Švýcarsku. V referendu, které iniciovali mladí sociální demokraté a postupně se přidala Strana zelených Švýcarska i odboráři, budou totiž Švýcaři odpovídat na otázku, zda souhlasí se zastropováním platů nejvyšších manažerů firem. Ty by měly činit nejvýše dvanáctinásobek platu nejhůře odměňovaného zaměstnance dané společnosti. Od toho je odvozen název iniciativy „1:12“.

V současnosti vydělávají ve Švýcarsku manažeři v průměru 90x více než jejich kolegové s nejnižšími platy. Naprostým extrémem je farmaceutický gigant Novartis, v němž špičkoví manažeři berou i 700x více než ti nejhůře odměňovaní. Snahu o spravedlivější příjmy umocňuje skutečnost, že v březnovém referendu se 70 procent Švýcarů vyslovilo proti excesům při odměňování vedoucích pracovníků, což vedle platu zahrnuje i zlaté padáky či bonusy. Díky referendu tak získali akcionáři nová práva, aby mohli odměňování více ovlivňovat.

Pokud bude příští rok levicová sněmovna, může dojít i na platové stropy

„V našich podmínkách je takový postup nereálný, chybí institut závazného referenda jako mají Švýcaři, kteří mohou v přímé demokracii rozhodovat o tak zásadních věcech, jako jsou otázky minimálních mezd nebo maximálních platů. My nemáme ani prováděcí zákon na uspořádání referenda, natož aby bylo závazné,“ říká pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD i Senátu Zdeněk Škromach.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

10:17 Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

Černé popelnice občas doslova přetékají. Výsledkem je nepořádek kolem a zbytečné komplikace při svoz…