Milouš Jakeš Vodrážka improvizoval. Neposlechl rady

22.06.2010 11:02

Velkou část proslovů občanskodemokratických politiků píše šéf Topolánkova tiskového odboru Martin Schmarcz.

Milouš Jakeš Vodrážka improvizoval. Neposlechl rady

Schmarcz dříve působil v médiích, nakonec ale v celé ODS proslul jako vynikající autor projevů. Kariéru nastartoval opravdu státnickou řečí, kterou pronesl v roce 2007 Mirek Topolánek při zahájení rozhovorů o instalaci radarové základny na území Česka.

Projevy si nechává psát skoro každý

Schopné šéf odboru se také značnou měrou podílel na prezentaci ODS v předvolební kampani, připravoval prohlášení i pro Petra Nečase. Jediná Miroslava Němcová si projevy sestavuje sama. Naopak Mirek Topolánek tomuto svému asistentovi svěřil nedávný projev při svém odchodu z politiky.

A i když projev Davida Vodrážky pocházel se Schmarczova pera, onu trapnou pasáž, při které se část straníků v sále nepokrytě smála, si tam neúspěšný kandidát na místopředsedu přidal sám. Díky nepodařenému projevu nakonec Vodrážka neobhájil post 1. místopředsedy strany a navíc si za svůj řečnický výkon vysloužil srovnání s komunistickým aparátčíkem Miloušek Jakešem.

Většina se aspoň poradí

Naštěstí ale většina politiků Schmarczova doporučení berou vážně, například novopečený místopředseda Pavel Drobil s ním svůj předvolební proslov pečlivě konzultoval.

Martin Schmarcz nicméně popírá, že do proslovů vkládá vlastní politické myšlenky. „Je to vždy projev řečníka, ne můj. Oni mi říkají, jaké tam chtějí mít myšlenky, metafory, vtipy. Vždy je třeba přizpůsobit proslov konkrétní osobnosti," vysvětlil. Necítí se proto autorem, ale spíše editorem. „Jsem ten, který pomáhá autorovi lépe formulovat," doplnil mistr politických promluv.

Bush i Thatcherová

Po Topolánkově pádu to vypadalo, že Schmarcz bude muset odejít, nicméně právě v této době si ho najal Pavel Drobil. „Pokud mi na projevu hodně zádrží, s Martinem Schmarczem coby profesionálem ho hojně konzultuji," vysvětlil Drobil.

Čeští politici neradi přiznávají, že jim projevy píše odborník, ale v zahraničí se jedná o běžnou věc. Britské premiérce Margaret Thatcherové sepisoval vystoupení novinář John O' Sullivan, Geroge Bushovi zase Matthew Scully z National Review.

Čtěte také: 
Milouš Jakeš, smáli se delegáti Vodrážkovi

Foto: Hans Štembera. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…