Monarchisté Schwarzenberga nelovili, i když jej podporovali

06.05.2010 7:35 | Zprávy

Tvář Karla Schwarzenberga je hlavním lákadlem a vývěsním štítem TOP 09, přestože šlechtický původ by měl předsedu zavést spíše pod křídla Koruny České, monarchistické strany Čech Moravy a Slezska, jejíž představu o uspořádání státu naplňuje konstituční monarchie.

Monarchisté Schwarzenberga nelovili, i když jej podporovali
Vysvětlení hledejme především v ambicích této strany. Při posledních parlamentních volbách v roce 2006 se pro Korunu českou rozhodlo 7293 voličů, což jí přineslo až sedmnácté místo mezi šestadvaceti kandidujícími stranami. Tahák v podobě populárního knížete by pro stranu určitě znamenal přírůstek voličské přízně, ale na překonání pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny by ani kouzlo transparentního předsedy zřejmě nestačilo.

Lidé si nás pletou se šlechtickými odbory

„Samozřejmě nás mrzí, že k nám nepatří, ale respektujeme svobodu rozhodnutí každého občana, tedy i šlechtice," komentuje Schwarzenbergovo nynější politické angažmá pro ParlamentniListy.cz předseda Koruny České Václav Srb. „Ale neberte nás jako nějakou specializovanou šlechtickou stranu, nebo nějaké šlechtické odbory," snaží se vyvrátit zažité vnímání své strany.

Běžně se totiž setkává s dotazy zájemců o členství, zda musejí mít šlechtický původ. I když strana vítá angažmá i přízeň členů šlechtických rodů jako třeba hraběnky Salmové, je stranou jako každá jiná. Vždyť v jedenáctičlenném předsednictvu není ani jeden šlechtic.

„Knížete Schwarzenberga jsme se v minulosti pokoušeli oslovit stejně jako jiné významné šlechtice. Nešlo nám ani tak o členství, ale o možnost spolupráce," přiznává předseda Koruny České, že ani ve straně nepomýšleli na to, že by charismatického aristokrata zlákali do svých řad. Jeho strana ale měla zájem o spolupráci, protože považuje šlechtu za velice důležitou součást našeho kulturního dědictví.

Aristokraté zůstávají opatrní a do politiky se nehrnou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

13:21 Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají …