Odhalila korupci na radnici. Následovalo peklo zakončené vyhazovem

25.12.2011 14:22

ROZHOVOR Za dobrotu na žebrotu.Tak se nejspíš může cítit paní Renata Horáková ze Znojma. Prokázala svou odvahu, když se postavila korupci vedení radnice města Znojma. Dočkala se však jen nadávek a nakonec výpovědi.

Odhalila korupci na radnici. Následovalo peklo zakončené vyhazovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena sedící na lavičce v parku. Ilustrační foto

Paní  Horáková, v současné době se o Vás píše v souvislosti s bojem proti korupci. Pracovala jste jako vedoucí majetkového odboru radnice ve Znojmě, kde jste odmítla podepsat podezřelé smlouvy. Díky Vám pak na úřadě policie odhalila korupci. Můžete nám o tomto případu říct bližší informace?

Byla jsem odpovědná za chystání zpráv do rady a zastupitelstva města. Odmítla jsem se podepsat pod některé protizákonné a mimořádně nevýhodné transakce pro město. Jako příklad uvedu lokalitu „Malá Louka“ ve Znojmě o výměře cca 60.000 m2, kterou jsem měla pronajmout za 2,-- Kč/m2/rok spřáteleným firmám a následně zabřemenit, takže město by přišlo o možnost s tímto pozemkem dále jakkoli nakládat. Poté jsem odjela na plánovanou dovolenou do zahraničí a rada mě na návrh tajemníka Krejčíře odvolala.  Bylo to v únoru 2010.

Byl na vás vyvíjen tlak, abyste celou situaci „neřešila“ a o všem raději pomlčela?

Byl na mě tajemníkem úřadu vyvíjen nátlak, abych podepsala rezignaci. On totiž svévolně změnil usnesení rady na rezignaci. Když  jsem odmítla, začal mi sprostě vyhrožovat, musela jsem okamžitě opustit kancelář, byly vyměněné zámky u dveří a tajemník mi nařídil téměř měsíční dovolenou.  Během dvou dnů jsem obdržela šest vykonstruovaných výtek k mé práci, které posloužili zmanipulované radě, aby mě koncem března 2010 odvolala s konečnou platností.  Po návratu z nucené dovolené mě tajemník přeřadil na referentské místo v archivu městského úřadu.

Proč jste se rozhodla tomuto tlaku čelit?

Ještě jako vedoucí majetkového odboru jsem se obrátila na protikorupční policii. Byla jsem přesvědčena, že mám pro své oznámení dostatek důkazů a přišlo mi to normální právě s ohledem na to, k čemu jsem byla tlačena a jaká finanční ztráta Znojmu hrozila.

Mnozí lidé by raději přimhouřili oči, ze strachu z možného vlastního postihu. Nebála jste se postavit se proti vlastnímu nadřízenému?

V tu chvíli jsem se nebála. Věděla jsem, že jsem pracovně ani manažersky ve funkci vedoucí nepochybila. Ale bylo smutné sledovat chování některých mých kolegů. Tajemník nařídil pod pohrůžkou vyhození z práce, aby se se mnou lidé nebavili a nechodili na oběd. K mému překvapení ho velká většina poslechla. Někteří mě tehdy dokonce přestali zdravit, dnes už mě někteří zase zdraví.

Když policie odhalila korupci, jaké byly bezprostřední reakce vedení radnice a vašich kolegů?

Veřejně jsem se k trestnímu oznámení přihlásila, protože na malém městě se nikdy nic neutají.  Říkala jsem si, že se nemám za co stydět.  Reakce některých mých kolegů mě však překvapila. Přidali se na stranu obviněného Krejčíře, a to i přesto, že věděli, že na úřadě dochází k nekalým praktikám. Možná proto, že tím chtějí maskovat vlastní pochybení.

Přestože jste pomohla očistit radnici od nekalých praktik, byla jste záhy propuštěna. Zvláštní díky za vaši odvahu. Jaký je oficiální důvod vaší výpovědi a co si o něm myslíte?

V komunálních volbách v říjnu 2010 zvítězila ve Znojmě opoziční strana, která pro svůj volební boj korupční skandál náležitě využila. Bláhově jsem si myslela, že se do funkce vrátím. Krejčířovy kroky však z vazby vedly právě na radnici za starostou Kaššaiem. Ten pak nejprve odročil pracovně právní soud, který s městem vedu pro neplatné odvolání z funkce a potom sloučil odbor rozvoje s odborem majetku, aby tak zaniklo místo, o které se soudím. Nakonec mě z archivu propustil pro nadbytečnost k 30.9.2011.  Domnívám se, že existuje nějaké napojení tajemníka Krejčíře i na nové vedení radnice. Jinak to totiž nedává smysl.

V současné době hledáte práci, kde byste ráda našla uplatnění?

Všude tam, kde bych nebyla nástrojem něčí moci.

Nadační fond proti korupci ocenil vaši odvahu částkou tři sta tisíc korun, jak hodláte s penězi naložit?

Velkou část pokryjí výdaje na právníky. V současné době vedu s městem pracovně právní soud a chystám žalobu pro pomluvu, protože právě za starosty Kaššaie jsem byla označena spolu s vedoucím IT oddělení za hlavní korupčnici města.

Litujete svojí odvahy?

Rozhodně ne. Mrzí mě však, že kvůli mně přišli o práci další tři lidé z úřadu, kteří poskytli policii součinnost při vyšetřování nebo se mnou jen sympatizovali.

Co byste popřála čtenářům ParlamentníchListů.cz do nového roku?

Ať se jim daří a hlavně zdraví!

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

reklama

autor: Irena Ševelová

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

11:21 205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

205 Kč za kilo vepřové pečeně v ČR, 77 Kč v Polsku. Zjištění polských novinářů. Důvod? Překvapivý. „…