Paní Hanáková, píšou, že máte na ministerstvu chaos...

18.04.2013 6:57

Na Ministerstvu kultury podle MF DNES stále vládne chaos. Ministryně Alena Hanáková dělá kroky, které ještě nedávno kategoricky popírala a probíhají procesy, u kterých nikdo neví, zda jsou vůbec přínosné. Poslední událostí tohoto ražení bylo středeční odvolání ředitele Národní galerie.

Paní Hanáková, píšou, že máte na ministerstvu chaos...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Ministerstvo například stále trvá na slučování Národního divadla se Státní operou. Nemá přitom žádnou analýzu, jaké to přinese výhody, nebo naopak problémy. „To uvidíme za rok, za dva,“ říká k tomu náměstek ministryně kultury Martin Sankot, který je všeobecně považován za hlavní motor všech procesů, které pod ministerským dohledem probíhají.

Že by slučování, které zahájilo již předchozí vedení ministerstva, zastavili, však odmítá. „To by podle nás vyvolalo větší chaos, zmatek, negativa, než to nechat v tomto stavu,“ vysvětluje Sankot. Bývalé vedení podle něj zjevně nebylo schopné transformaci dokončit, takže muselo skončit. Jeho odvolání bylo příčinou slavného „procesového“ televizního vystoupení ministryně Aleny Hanákové.

Sami zainteresovaní umělci uznávají, že proces slučování může být přínosný. Jeho provedení je však prý neuvěřitelně špatné. „Je smutné, že transformaci české opery dělají lidé, kteří kultuře ani trochu nerozumějí. Zaráží mě neodbornost celého procesu. A to, že nikdo za zmatek nenese odpovědnost,“ říká k tomu tajemník Unie orchestrálních hudebníků Jindřich Ptáček. A přisadil si i bývalý ministr Jiří Besser: „Kdybych transformaci dělal já, udělám ji tak, že všichni budou spokojeni,“ myslí si.

Dalším překvapivým krokem bylo ve středu odvolání šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela. Donedávna přitom ministryně Hanáková vehementně popírala, že by se k takovému kroku chystala. „Měl celou řadu příležitostí, aby prokázal svou kvalifikaci. Ukázalo se, že tato kvalifikace je velmi omezená,“ řekla k tomu ministryně nyní.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …