Připadají si jak nepotřebné hadry. Kvůli Drábkovi projezdí i 2 tisíce měsíčně

23.01.2012 22:38 | Zprávy

Jako stádo ovcí, které hlídá nebezpečný pes, v tomto případě všemocný stát. Tak si připadá řada nezaměstnaných, kteří se museli od listopadu podřídit novému systému DONEZ.

Připadají si jak nepotřebné hadry. Kvůli Drábkovi projezdí i 2 tisíce měsíčně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Jde komplexní systém Docházky nezaměstnaných. Systém, který stál přesně nezjištěné miliony, možná desítky milionů korun a jehož výstupy jsou víc než problematické. Svědčí o tom stále se množící stížnosti u veřejného ochránce práv. Na ombudsmana se stále obracejí jako na poslední naději a instanci ti, kteří jsou na tom opravdu špatně. Ti, kteří čekají doslova na každou korunu nebo na příležitost k práci a úřednická mašinerie s jejím novým systémem vznešeně ve zkratkách nazývaným DONEZ je ožebračuje díky často nesmyslným požadavkům ještě více. Nejčastější příčinou stížností jsou vysoké výdaje na dopravu, které s ohledem na svoji aktuální finanční a sociální situaci nejsou schopni hradit.


Zákon o zaměstnanosti umožňuje úřadu práce rozhodnout, že určitý uchazeč o zaměstnání musí své povinnosti vyplývající z evidence uchazečů o zaměstnání plnit prostřednictvím pověřeného kontaktního místa veřejné správy. V praxi to znamená, že uchazeči odpovídající definovaným kritériím (např. opakovaně evidovaní na úřadu práce, uchazeči, kteří v posledním půlroce pracovali méně než 10 dní, mladiství do 26 let, absolventi aj.) se musí dvakrát až třikrát týdně v přesně stanovený den a čas hlásit na příslušné pobočce České pošty (Czech POINTu). Tento systém má podle Ministerstva práce a sociálních věcí omezit nelegální zaměstnávání.
 

Na dopravu padnou i tisíce


„Občané, kteří se na ochránce začínají ve zvýšené míře obracet, namítají řadu problémů, které jim systém způsobuje. Nejčastěji zmiňují vysoké náklady na dopravu. Nejde přitom jen o nezaměstnané z malých obcí, ale třeba i z Prahy. Zatímco schůzky na úřadech práce se domlouvají 1x za měsíc, na Czech Point musí jezdit 2-3x týdně. Ne vždy je příslušná pobočka, na níž se musí hlásit, v pěší vzdálenosti, takže jsou nuceni vynakládat další finanční prostředky za dopravu, což v jejich už tak obtížné sociální situaci představuje další zátěž. Ochránce se setkal s případem, kdy nezaměstnaný takto měsíčně projezdil téměř 2000 Kč,“ uvádí příklad Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Šimák

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim

22:08 Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim

Kdysi vyhloubené odvodňovací meliorační příkopy zahradili vodohospodáři z Lesů ČR na 25 hektarech kr…