Pro většinu Čechů je hazard horší než alkohol a jsou pro jeho úplný zákaz

11.10.2011 14:54 | Zprávy

Více jak polovina domácí populace vnímá hazard jako horší zlo než alkohol. Čtyři pětiny veřejnosti pak vnímají hraní hazardních her jako závažný celospolečenský problém. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP jehož závěry rovněž ukázaly, že více jak dvě třetiny veřejnosti jsou pro úplné zrušení hazardu.

Pro většinu Čechů je hazard horší než alkohol a jsou pro jeho úplný zákaz
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě

Široké veřejnosti na hazardu respektive na hernách vadí, že mají v dané lokalitě vliv na kriminalitu a veřejný pořádek. Téměř absolutní většina veřejnosti vítá, že dle platné novely loterijního zákona v souvislosti s regulací hazardu, mají obce více pravomocí.

V této souvislosti se rovněž jednoznačná většina domácí populace domnívá, že by jednotlivá města zcela měla zrušit herny v centrech měst a v okolí škol. Rovněž téměř absolutně většinově je ze strany veřejnosti podporováno plošné zdanění hazardu klasickou daní z příjmu již od ledna 2012, což požadují představitelé Věcí veřejných, kteří z vládní koalice vůči hazardu vystupují nejrazantněji.

Veřejnost však v jednoznačné většině stejně tak podporuje i zdanění hazardu nejvyšší možnou daní. Více jak dvě třetiny domácí populace pak podporují i zavedení zvláštní daně, jako např. tzv. „daní za zlo". Celkově negativní postoj jednoznačné části veřejnosti vůči hazardu dokládá poněkud zneklidňující zjištění, že více jak sedmina veřejnosti uvádí, že zná ve svém okolí případ dětí, které jsou závislé na hracích automatech.

 Čtěte také:

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 6. - 10. října 2011 na vybrané skupině 7.651 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 15.772 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, olb

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

20:16 Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

Přijďte si připomenout autora nejstarší české kroniky a výjimečného intelektuála raného středověku, …