Stát si ve sporu s Diag Human připsal další bod v souboji o peníze

23.07.2013 17:52 | Zprávy

Česká republika zaznamenala další z mnoha úspěchů v souboji s firmou Diag Human. V rámci soudního řízení vedeného na návrh Diag Human ve Švýcarsku, nově švýcarský Federální soud odmítl odvolání samotného Diagu a to proti rozhodnutí soudu v Curychu. Soud totiž nařídil obstavení bankovních účtů českého státu ve Švýcarsku, ovšem po námitce podané Českou republikou peníze opět uvolnil.

Stát si ve sporu s Diag Human připsal další bod v souboji o peníze
Foto: Archiv
Popisek: Diag Human SE

Ze zahraničí přišla dnes opět dobrá zpráva a to v souvislosti s kauzou Diag Human. Švýcarský Federální soud odmítl odvolání firmy Diag Human SE ve sporu s Českou republikou o údajně překažený obchod s krevní plazmou. Důvodem byla skutečnost, že Diag Human nezaplatil soudní poplatek za odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu kantonu Curych podané ke švýcarskému Federálnímu soudu.

Česká republika zároveň uspěla ve sporu v Ženevě, neboť Diag Human nepodal v zákonné lhůtě odvolání. Exekuční řízení proti České republice tak na území Švýcarska končí.

"Česká republika tedy již uspěla v Rakousku, Francii a nyní nově ve Švýcarsku," podotkl v této sopuvislosti ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Připomeňme, že soud v Ženevě před měsícem zrušil rozhodnutí soudu z loňského února, na základě kterého bylo nařízeno obstavení bankovních účtů českého státu ve Švýcarsku. Učinil tak po námitce podané Českou republikou. Rozsudek ale nebyl pravomocný a Diag Human SE se tak mohl odvolat, což učinil, ovšem pozdě. Odvolání totiž nepodal ve lhůtě, kterou měl pro odvolání stanovenou.

Ženevská procesní linie de facto končí

„Ačkoli formálně vzato jsou u odvolacího soudu v Ženevě stále ještě na stole odvolání Diagu proti dřívějším rozhodnutím o námitkách podaných vlastníky jednotlivých obstavených účtů, tato odvolání budou za stávající situace muset být zamítnuta. Ženevská procesní linie tudíž de facto také končí a Česká republika vítězí i zde,“ sdělil dnes ParlamentnímListům.cz právník resortu zdravotnictví Kotris.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

7:14 AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

Prohlášení AMSP ČR k návrhu Evropské komise ohledně cíle snížení emisí CO2 o 90 % do roku 2040