V úvodu se zeptám obecně. Co si myslíte o činnosti Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu?
S tribunálem jsou od začátku problémy. V samém počátku právničtí experti říkali, že je to nelegální instituce, což stejně ničemu nepomohlo, a zda je tribunál legální nebo není, nikoho nezajímá. Osobně jsem zapojen do obrany všech našich lidí, Srbů, kteří v Haagu jsou, a také se zabývám zločiny, jež byly spáchány na Srbech. Jsem v týmu na obhajobu Radovana Karadžiće, nedávno jsme si volali. A neoficiálně jsem i v týmu generála Mladiće.
Než OSN oficiálně uzavřelo kauzu Srebrenica, převzalo Valné shromáždění OSN od Haagského tribunálu oficiální dokument, ve kterém se tvrdí, že Srbové zabíjeli děti před očima matek, že přinutili jednoho dědu, aby snědl játra svého vnuka a že zakopávali živé lidi do země. Je tam pět takových monstrózních věcí. Ve skutečnosti jde o scény pekla z díla Dante Alighieriho. Po deseti letech jsem oficiálně podal důkazy, že to není pravda. Všichni výzkumníci holandského institutu pro válečnou dokumentaci (jeho studie o Srebrenici má kolem 7 tisíc stran) také nenašli žádné potvrzení onoho monstrózního zločinu, který tvrdí zmíněný dokument. A na konci ani sám haagský tribunál o tom žádné důkazy nenašel. Přes dvacet Srbů je či bylo obviněno kvůli Srebrenici. Od Slobodana Miloševiće, přes generála Ratka Mladiće, Radovana Karadžiće, až po obyčejné vojáky. Ale ani jeden není obviněn z těch zločinů, které tvrdil výše zmíněný dokument OSN.
Jak k vašim materiálům přistupuje OSN, resp. tribunál v Haagu (ICTY)?
Veškerou činnost provádíme tak, abychom dokázali, kde je pravda, protože za padesát, sto let se z toho stanou uzavřené oficiální dokumenty, bude z toho historie. Problém je, že ten dokument je podle nějakých jejich pravidel neodvolatelný, tak jsem před lety prostřednictvím našeho ministra zahraničí žádal generálního tajemníka OSN, aby k tomu připojil naši dokumentaci, která všechna ta obvinění vyvrací a poskytl to všem stranám, které vlastní ten nepravdivý dokument OSN, aby si sami udělali názor. Zase z toho ale nic nebylo a nepřijali to od nás. Je neskutečné, co všechno si může OSN, jako jedna z nejvýznamnějších mezinárodních organizací, dovolit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Revue , jinýma očima , Bosna a Hercegovina , Mladić , Srebrenica , ICTY , Ivanišević , Karadžić , Milošević , Republika Srbská
autor: Radim Panenka
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře
Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života