Tejc kritizuje nový občanský zákoník: Vnese zmatek, řekl pro rozhlas

04.11.2011 9:29 | Zprávy

Poslanci budou dnes schvalovat novelu občanského zákoníku. Zatímco podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce vnese nová úprava do právního řádu zmatek, spoluautor kodexu Karel Eliáš normu brání, ale obává se pozměňovacího návrhu ze strany Stanislava Polčáka z TOP 09.

Tejc kritizuje nový občanský zákoník: Vnese zmatek, řekl pro rozhlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Novela občanského zákoníku prošla ve sněmovně do třetího čtení, pro které koalice svolala mimořádnou schůzi, aby se tak vyhnula opozičním obstrukcím. Český rozhlas k tomu připomíná, že kodex civilního práva má přes tři tisíce paragrafů a je v něm začleněno mnoho dosud samostatných zákonů. Řídit bychom se podle těchto nových pravidel měli od ledna 2014.

Opozici se ale norma příliš nelíbí - prý nenavazuje na stávající normu. Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce vnese nová úprava do právního řádu zmatek.

„To, co je negativní podle mého názoru, je, že je takzvaně diskontinuitní. To znamená: nenavazuje na zaběhlé instituty. Já myslím, že měnit by se mělo to, co nefunguje. Měly by se měnit věci, které nefungují a nahrazovat je lepšími. Ne měnit něco jenom proto, že to vzniklo v době, se kterou nechceme dnes mít nic společného," řekl Tejc v rozhovoru pro Radiožurnál.

Spoluautor nového občanského zákoníku Karel Eliáš se obává pozměňovacího návrhu, který představil poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).

Změna paragrafu není šťastná

„To je návrh na změnu paragrafu 552, jejíž podstatou by bylo, že smlouvy o věcných právech k nemovitostem, jako převody vlastnictví, zřizování věcných břemen, zástavního práva a podobně, by měli sepisovat pouze notáři a advokáti. Což si myslím, že je velmi nebezpečná změna, která může vyvolat docela velké negativní dopady, jednak v ekonomice, a jednak i v životě normálních občanů," uvedl Eliáš.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale tvrdí, že společnost 21. století potřebuje moderní občanské právo. Stávající zákon z 60. let podle něho u takového nároku neobstojí.

„Není dostatečně upravena náhrada škody. Otázka náhrady škody je v českém právu opravdu hanebná. Podívate-li se na výši a formy náhrady, pak jsme opravdu na chvostu Evropy a nemůžeme se srovnávat se západní Evropou," dodal k hájení zákoníku Pospíšil.

Čtěte také:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

členství v EU

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, tak jste před 20 lety byl pro vstup do EU, ale teď z ní chcete vystoupit. Co vás nejvíc zklamalo? A jestli tehdy byl podle vás náš vstup do EU nevyhnutelný, není i teď naše setrvání v ní nevyhnutelné? Protože EU asi ještě min nějaký čas existovat bude, a otázkou je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci kontrolovali přepravu vybraných výrobků

22:04 Celní správa: Plzeňští celníci kontrolovali přepravu vybraných výrobků

Celní úřad pro Plzeňský kraj se v měsících dubnu a květnu zapojil do regionální kontrolní akce s náz…