Počínání bratrů Mašínů z počátku padesátých letech stále rozděluje českou společnost na dva nesmiřitelné tábory. Pro jedny je v sobotu zesnulý Ctirad Mašín hrdina, pro druhé vrah. Vyvrcholením akcí odbojové skupiny proti tehdejšímu režimu byl jejich útěk do západního Německa, při němž se za svobodou probili oba bratři a Milan Paumer.
Vše k tématu Mašínové ZDE
Za oběť jim však padlo šest lidí a právě to je důvodem, proč jsou nahlíženi tak protikladně. Potvrdilo se to znovu při reakcích na úmrtí Ctirada Mašína. „Odešel jeden z lidí, možná umělých symbolů a nechme ho tedy spát v pokoji. Nenechme však spát jeho činy, neboť vraždy a terorismus - a o nic jiného nešlo, nelze nechat být," uvedl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik pro Haló noviny s tím, že na Mašínově příkladu je vidět, kam až může dojít šíření nenávisti mezi lidmi.
Psali jsme:
Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání
Premiér Nečas: Ctirada Mašína bychom si měli připomínat
Zabil mu otce, který převážel peníze
Podobný pohled nabízí i místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. „Jako bývalá státní zástupkyně na věc pohlížím realisticky. Protože znám obsah spisu, nesouhlasila bych s jejich vyznamenáváním. Vražda zůstane vraždou," prohlásila Benešová pro deník Blesk. Naprosto jasno v tom, co byli Mašínové a jeho skupina zač, má Stanislav Rošický, syn zastřeleného účetního. „Tátu zavraždili, byla to loupežná vražda a Mašínové jsou loupežní vrazí," řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník