„Privilegovaný muž Fiala“. „Je mi blivno“. Mladé Pirátstvo si zvolilo novou odhodlanou lídryni, která se nezakecá

09.11.2021 15:21

Mladé Pirátstvo, mládežnická organizace Pirátů má novou předsedkyni. Stala se jí zastupitelka z Ústeckého kraje, Kateřina Stojanová, která chce, aby se mladí více politicky angažovali a byli aktivními občany. A také nechápe, proč společnost nechává některé lidi mrznout na ulici, když „vlastní tisíce uplně prázdných a nevyužitých bytů“. Nemá ráda ani maďarského premiéra Viktora Orbána a když se předseda ODS Petr Fiala pochlubil schválením zákona „třikrát a dost“, řekla o něm, že je „privilegovaný muž“. Zato si rozuměla se Starosty.

„Privilegovaný muž Fiala“. „Je mi blivno“. Mladé Pirátstvo si zvolilo novou odhodlanou lídryni, která se nezakecá
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedkyně Mladého Pirátstva, Kateřina Stojanová

Anketa

Je Zeman povinen jmenovat ministrem kohokoliv, koho navrhne Fiala?

2%
96%
hlasovalo: 15161 lidí

Pětikoalice už podepsala programové prohlášení, ovšem čeká se na Piráty. Ti si musí spolupráci ve vládě teprve odhlasovat v celopirátském referendu a zatím není jasné, jaké změny ve vedení strany z výsledků voleb vzejdou.

Změna ovšem čeká mládežnickou organizaci Pirátů, tzv. Mladé Pirátstvo. Současnou předsedkyni Georginu Hejdukovou nahradí Kateřina Stojanová, zastupitelka z Ústeckého kraje. Nová rada Mladého Pirátstva by podle ní měla „etablovat Mladé Pirátstvo ve veřejném prostoru“ a Mladé Pirátstvo by pak mělo dávat prostor všem mladým, liberálně smýšlejícím lidem se zájmem o pirátskou politiku. Chtěla by podněcovat mladé lidi k „aktivnímu občanství“ a k politické angažovanosti.

Stojanová se angažuje například v otázce dostupnosti bydlení. V únoru například prohlásila: „Nechápu společnost, která nechává své jedince umrznout na ulici, zatímco vlastní tisíce uplně prázdných a nevyužitých bytů. Musíme přestat vést dehumanizační frky ‚zaslouží si to/chtějí to tak‘ a okamžitě přijmout pořádnej zákon o sociálním bydlení.“ Podle Stojanové je právo na bydlení lidským právem.

V souladu s postoji Pirátské strany také Stojanová zřejmě nemá příliš v lásce Viktora Orbána, který přijel do Ústeckého kraje podpořit Andreje Babiše. Na konci září Piráti v Ústeckém kraji, mezi které Stojanová patří, vyzývali, aby lidé přišli podepsat petici proti „orbanizaci Česka“.

Co považuje Stojanová za důležité, může napovědět i tento status o Mladém Pirátstvu, které sestavilo program pro mladé. „Dali jsme dohromady plán, který dokazuje, že nám předražený byty, duševní zdraví, směšný tresty za sexuální násilí, stav školství a práva LGBTQI+ nejsou ukradený.“

Stojanová se také vyjádřila pro přijetí afghánských tlumočníků. „Léta žiju v neochvějným přesvědčení, že kdykoliv bych se ve vlastní zemi přestala cítit bezpečně, okolní státy se o mě postarají, protože mezinárodní solidarita je nejsilnější odkaz 2. světové války. Vidět na vlastní oči v roce 2021, že tomu tak ale rozhodně být nemusí, je hrůza. A náš premiér, za jehož vládou se fiasko se spolupracovníky v Afghánistánu táhne, dnes na svým FB zabrnkal na vlasteneckou protiimigrační strunu... Je mi blivno.“

A pokud je možné z příspěvků soudit, Stojanové se se Starosty při kampani spolupracovalo dobře. „Konkurenční snahy naší koalici rozdělit zpravidla naráží na skutečnost, že tak činí o víkendu, kdy jsme ovšem zrovna na koaličním teambuildingu a smích utichá až kolem čtvrté ráno,“ svěřila se na začátku srpna.

Svého času se také vymezila proti Petru Fialovi a těm, kdo schválili, že pachatelům přestupků bude moci město strhávat částku z dávek. „Jiný politický pohled konkurence na svět respektuji – politika je o střetu hodnot. Arbitrární prohlášení privilegovaného muže o trestání chudých mě ale uráží nejen občansky, ale i jako zastupitelku kraje, kde je vyloučených nejvíce. Tohle naší situaci nepomáhá, jen ji prohlubuje,“ řekla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

21:22 Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

PUBLICISTIKA, NÁZOR Externí spolupracovník ParlamentníchListů.cz měl tu smůlu, že se v posledním měs…