Sobotkův kabinet bude jednat o posílení role majetkového úřadu

14.04.2015 14:26

Role Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi by se měla posílit. Navrhuje to Ministerstvo financí v novele zákona o majetku ČR, kterou ve středu projedná vláda. Silnější pozici by měl mít hlavně systém Centrálního registru administrativních budov (CRAB). Návrh je k dispozici na vládních internetových stránkách.

 Sobotkův kabinet bude jednat o posílení role majetkového úřadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Uvedený systém by měl přispět k výraznému zrychlení a zintenzivnění toku informací nezbytných pro účinné, hospodárné a kvalifikované rozhodování o využití vybraného státního majetku," uvádí důvodová zpráva k zákonu.

CRAB má za cíl optimalizovat obsazenost budov ve vlastnictví ministerstev, porovnávat náklady na jednotlivé objekty a na umístění úředníků mezi institucemi. Správcem a provozovatelem registru je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Systém CRAB byl spuštěn v říjnu 2012.

Naplňování registru základními údaji bylo v principu podle zprávy dokončeno v průběhu roku 2014. Předtím přitom systém čelil kritice kvůli neefektivnosti a neochotě úřadů dodat do něj potřebné informace. Na konci roku 2014 sloužil systém CRAB 346 státním institucím k evidenci nemovitostí. Roční průměrné náklady na provoz registru v letech 2015 až 2020 materiál odhaduje na 75,61 milionu korun.

Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech týkajících se majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří. V některých řízeních vystupuje jako žalobce, v jiných jako žalovaný.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…