„U Kábulu se bojuje za Prahu? Ne.“ Šándor natvrdo o Afghánistánu

14.7.2021 1:32 odp.

Americká vojska opustila po dlouhých 20 letech Afghánistán a zemi začíná z velké části ovládat hnutí Tálibán. Tento odchod a další témata komentoval na ČRo generál v záloze Andor Šándor. Je rád, že si konečně Spojenci přiznali, že Tálibán nejsou schopni porazit. I hnutí se podle něj změnilo a už není to samé, které se kdysi spojilo s Bin Ládinem. „Řeči, že u Kábulu se bojuje za Prahu, jsou nesmysl,“ prohlásil a zastánce tohoto názoru vyzval, aby do země tedy poslali riskovat život své děti.

„U Kábulu se bojuje za Prahu? Ne.“ Šándor natvrdo o Afghánistánu
Foto: Repro XTV
Popisek: Bezpečnostní expert, generál v záloze Andor Šándor

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
11%
hlasovalo: 13694 lidí
Andor Šándor se vyjadřoval k tomu, proč stále nefunguje dohled nad tajnými službami nezávislým orgánem, který byl schválen poslanci v roce 2018. Je tím, že dohled nefunguje, překvapen, protože by dle jeho názoru pomohl jak veřejnosti, tak tajným službám. Uvedl, že veřejnost nikdy nebude tajné služby milovat, ale měla by je v optimálním případě ignorovat a mít pocit, že tajné služby neškodí.

„Když dojde k nějakému maléru, tak se vlastně nikdy nic nedozvíme, všechno to nějakým způsobem vyprchá. Takto by ta skupina lidí, kteří by měli všeobecnou důvěru společnosti, byli by bezúhonní a měli by bezpečnostní prověrku, tak když prohlásí, že skutečně k ničemu nedošlo, tak to může pomoci všem,“ obhajoval nezávislé prošetřování tajných služeb. Naopak jako nesmyslné označil, aby v tomto orgánu seděli náměstci ministerstev. „To není nezávislá kontrola, to je opět dohled politiků,“ argumentoval. Jako ideálního člena pro takovou komisi si představoval zesnulého novináře Karla Pacnera. „Požíval důvěry, byl to prostě čestný a loajální člověk,“ řekl o něm.

Co se týče odchodu amerických vojsk z Afghánistánu, Šándor prohlásil, že je to konečné přiznání toho, že nejsme schopni a ochotni Tálibán porazit. „Jestliže v roce 2014 měli jen Spojené státy v Afghánistánu 100 000 vojáků a nebyli jsme schopní porazit Talibán, tak ho neporazíme při těch pár tisících,“ soudí brigádní generál v záloze. Upozornil, že současný Tálibán není ten, který se spřáhl s Bin Ládinem. „Tohle jsou už jiní lidé. Myslím, že oni také více vnímají, že než pořád pobíhat po horách, střílet a loupit, že je dobré si ty peníze užívat z těch aktivit, které tam vedou,“ říká.

Podle něho Tálibán požadavky mimo své území nemá. „Řeči, že u Kábulu se bojuje za Prahu, jsou nesmysl,“ odmítl tento dlouho prosazovaný narativ. Doplnil, že Tálibán nikdy mimo území Afghánistánu neútočil. „Ti lidé, kteří to tvrdí, by měli poslat své syny nebo dcery do Afghánistánu. A nedej Bůh, aby se jim něco stalo. Aby si začali konečně klást otázku, proč tam naši vojáci umírají. My jsme tam měli 14 vojáků, kteří tam zahynuli. A musíme si říct, jaký byl výsledek,“ nabádal Šándor.

Společnost v Afghánistánu je podle něho jiná, než bývala, a ani teď nebude Tálibán kontrolovat celý Afghánistán. Podle jeho názoru je nesmysl i mluvit o nějaké centrální vládě Afghánistánu, když prezidentovi Ghanímu se říká starosta Kábulu. Frakce se podle něj budou muset domluvit. A problémy připadnou Číně, která má na oblasti údajně velký ekonomický zájem. A také Rusku.

V kostce, Andor Šándor má za to, že pokračovat ve vojenské přítomnosti v Aghánistánu by znamenalo vyhazovat další peníze, obětovat další životy vojáků a to s nejistým výsledkem. „20 let. Nikdy nebyly Spojené státy déle v žádné válce,“ podotkl. Bude dobré zemi sledovat, vést jednání s Tálibánem a vládou v Kábulu, aby si „rozparcelovali“ zemi, jak to bylo koneckonců vždycky, míní generál. Společným nepřítelem jim může být Islámský stát. A Tálibán si prý bude vědom, že jakýkoliv vývoz islámského terorismu si odnese.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

22:22 Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová varovala Spojené státy před úvahami o zařaze…