„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

16.01.2025 17:54 | Monitoring

Česká vydavatelská společnost Supraphon, která byla založena v roce 1932 a v letech 1948–1989 byla ústředním státním hudebním vydavatelstvím, se stala součástí nadnárodního vydavatelství Sony Music Entertainment. Moderátor Českého rozhlasu Pavel Klusák se ptá, jak se bude nakládat s archivem Supraphonu, který by se dal označit za archiv české hudební paměti 20. století. „Jsem zvědav, jaké plány Sony Music s českou hudbou mají, každopádně česká hudební paměť přestala patřit k Česku,“ reagoval Klusák.

„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů
Foto: Facebook Karla Gotta
Popisek: Karel Gott

Japonské vydavatelství Sony Music Entertainment se stalo majitelem českého vydavatelství Supraphon. „Jsme hrdí na to, že můžeme Supraphon přivítat v naší společnosti. Těšíme se, že budeme moci posílit místní umělce pomocí našich globálních zkušeností, zdrojů a dosahu. Společně budeme oslavovat a pozvedávat českou hudbu na mezinárodní scéně,“ uvedl podle informací serveru Novinky.cz  Daniel Lieberberg, prezident Sony Music Entertainment pro kontinentální Evropu a Afriku. 

Supraphon byl založen v roce 1932 a je jedním z nejstarších hudebních vydavatelství ve střední Evropě. V rámci české a slovenské hudební scény má klíčové postavení, protože obsahuje rozsáhlý katalog hudby, kam patří repertoár ze všech žánrů, od popu, rocku, folku, ale i jazzu nebo vážné hudby.

Akvizice českého kulturního dědictví japonskou firmou se ale nepozdává Pavlu Klusákovi z Českého rozhlasu. „SUPRAPHON NEMÁ PROBLÉM, ten má česká společnost. Japonci právě koupili naši hudební minulost: respektive kupcem je Sony Music Entertainment, japonská společnost se sídlem v New Yorku,“ píše Klusák na svém Facebooku.

Supraphon tvrdí, že v rukou Sony bude postaráno o rozvoj dalších talentů a jejich nahrávek. Jenže podle Klusáka je mnohem důležitější, co bude s rozsáhlým archivem Supraphonu. „Supraphon byl v letech 1948–1989 ústředním státním hudebním vydavatelstvím, a tak je jeho archiv archivem české hudební paměti. Ať už vás zajímá Česká filharmonie, Suchý & Šlitr, Gott, Olympic, všichni ti zlatí slavíci a slavice, Hana Hegerová, oficiální desky Merty a Voňkové, ať už jdete do archivu pro cembalo Zuzany Růžičkové nebo Oldu Říhu, vždycky skončíte u toho, že nahrávky a práva patří soukromé firmě Supraphon, kterou teď koupila společnost zdáli, která má jediného ředitele pro Evropu i Afriku,“ zdůrazňuje Klusák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…