„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

16.01.2025 17:54 | Monitoring

Česká vydavatelská společnost Supraphon, která byla založena v roce 1932 a v letech 1948–1989 byla ústředním státním hudebním vydavatelstvím, se stala součástí nadnárodního vydavatelství Sony Music Entertainment. Moderátor Českého rozhlasu Pavel Klusák se ptá, jak se bude nakládat s archivem Supraphonu, který by se dal označit za archiv české hudební paměti 20. století. „Jsem zvědav, jaké plány Sony Music s českou hudbou mají, každopádně česká hudební paměť přestala patřit k Česku,“ reagoval Klusák.

„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů
Foto: Facebook Karla Gotta
Popisek: Karel Gott

Japonské vydavatelství Sony Music Entertainment se stalo majitelem českého vydavatelství Supraphon. „Jsme hrdí na to, že můžeme Supraphon přivítat v naší společnosti. Těšíme se, že budeme moci posílit místní umělce pomocí našich globálních zkušeností, zdrojů a dosahu. Společně budeme oslavovat a pozvedávat českou hudbu na mezinárodní scéně,“ uvedl podle informací serveru Novinky.cz  Daniel Lieberberg, prezident Sony Music Entertainment pro kontinentální Evropu a Afriku. 

Supraphon byl založen v roce 1932 a je jedním z nejstarších hudebních vydavatelství ve střední Evropě. V rámci české a slovenské hudební scény má klíčové postavení, protože obsahuje rozsáhlý katalog hudby, kam patří repertoár ze všech žánrů, od popu, rocku, folku, ale i jazzu nebo vážné hudby.

Akvizice českého kulturního dědictví japonskou firmou se ale nepozdává Pavlu Klusákovi z Českého rozhlasu. „SUPRAPHON NEMÁ PROBLÉM, ten má česká společnost. Japonci právě koupili naši hudební minulost: respektive kupcem je Sony Music Entertainment, japonská společnost se sídlem v New Yorku,“ píše Klusák na svém Facebooku.

Supraphon tvrdí, že v rukou Sony bude postaráno o rozvoj dalších talentů a jejich nahrávek. Jenže podle Klusáka je mnohem důležitější, co bude s rozsáhlým archivem Supraphonu. „Supraphon byl v letech 1948–1989 ústředním státním hudebním vydavatelstvím, a tak je jeho archiv archivem české hudební paměti. Ať už vás zajímá Česká filharmonie, Suchý & Šlitr, Gott, Olympic, všichni ti zlatí slavíci a slavice, Hana Hegerová, oficiální desky Merty a Voňkové, ať už jdete do archivu pro cembalo Zuzany Růžičkové nebo Oldu Říhu, vždycky skončíte u toho, že nahrávky a práva patří soukromé firmě Supraphon, kterou teď koupila společnost zdáli, která má jediného ředitele pro Evropu i Afriku,“ zdůrazňuje Klusák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

19:08 „Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

V americkém Wisconsinu proběhnou zítra volby do nejvyššího soudu. Soupeří spolu dvě křídla. Křídlo r…