A co ty rozbušky, Hamáčku? Řež na Staromáku: Nová svědectví

20.10.2020 8:18

Ministr vnitra Jan Hamáček má jasno, za bitku na Staroměstském náměstí nese vinu i pořadatel akce. Ale ten se brání, že demonstraci pokojně rozpustil. Což dle něho potvrdil i náměstek policejního prezidenta v televizi. A ozvali se i fotbaloví fanoušci, na které je všechna vina svalována. Policie je prý prohledávala dávno před tím, než byli poblíž demonstrace a zabavila jim legálně držené „zbraně“. A proč se Staroměstské náměstí zvrhlo? Policejní provokace. Tu ale policie popírá.

A co ty rozbušky, Hamáčku? Řež na Staromáku: Nová svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat fanoušci sportovních klubů proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Po rozpušténí demonstrace začali řádit

V neděli proběhla protivládní demonstrace občanského spolku HON (Hnutí občanské nespokojenosti), po které se na Staroměstském náměstí rozpoutala bitka mezi policisty a fotbalovými fanoušky. A nyní se vede debata, kdo za to může. Ministr vnitra Jan Hamáček v rádiu Impuls prohlásil: „Odpovědnost je vždycky na tom, kdo tu demonstraci svolává. Já když jsem včera poslouchal toho pána, co to svolal, tak tvrdil, že za to nemůže, tak takhle to není. On, pokud svolává demonstraci, musí mít zajištěnu pořadatelskou službu a musí mít zajištěno, aby byly splněny ty náležitosti a podmínky, které vláda dala. On to garantoval, když požádal o tu demonstraci a pak se mu to vymklo z kontroly a tvrdí, že za to nemůže. Může a bude čelit správnímu řízení.“ Pro iDnes.cz Hamáček uvedl, že „rameno spravedlnosti si pořadatele akce najde“.

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15301 lidí

Dále Hamáček tvrdil, že tam někteří lidé nešli demonstrovat, ale šli se porvat s policií. „Jakmile demonstrace skončila, tak v horizontu minut se vrhli na policii, ještě navíc na uniformovanou, ne tu pořádkovou s helmami a štíty.“ Uniformovaným policistům prý hrozilo těžké zranění, možná i smrt. „Když jsem pak viděl, co po nich házeli, to byly několika desítekkilogramové kameny a ty betonové odpadkové koše a tak dále. To je za jakoukoliv hranou, je to prostě hyenismus a tito lidé musí dostat exemplární trest.“ Zásah ze strany policie byl dle Hamáčka perfektní.

Anketa

Je dobře, že policie rozehnala demonstranty na Staroměstském náměstí?

80%
20%
hlasovalo: 25515 lidí
Zakladatel spolku HON Ivan Sochor měl jiný názor. Jednak uvedl, že ho zatím nikdo nevyslýchal, nikdo mu nic neřekl a nikdo mu nevolal. „Já si myslím, že tuto demosntraci jsme zvládli velice dobře. Ukončili jsme ji na pokyn magistrátu po hodině, jak bylo domluveno. Ve zprávách na TV Prima první náměstek policejního prezidenta jasně řekl, že demonstranti ani pořadatel do okamžiku rozpuštění demonstrace žádný zákon neporušili. Takže za to opravdu nemohu nést následky, jak říkal pan Hamáček v televizi,“ řekl. Žádnou vinu za podemonstrační bitku necítí. Prý ji ani pořádně nevnímal, protože hned po ukončení se na něj vrhly štáby televizí, kterým se věnoval. „Slyšel jsem výbuchy, ale tu půlhodinu jsem se věnoval opravdu médiím,“ řekl Sochor Impulsu.

Podotkl, že demonstraci svolal již před měsícem, kdy ještě žádný nouzový stav vyhlášen nebyl a intenzivně jednali s policií i s magistrátem, uvažovali dokonce i o zrušení. „Kdybychom to zrušili, stejně by to proběhlo, protože ti lidé chtěli na tu demosntraci přijet, i kdyby byla zrušená. Takže tím bychom si moc nepomohli,“ prohlásil. Moderátor Impulsu zmínil až třímilionovou pokutu, která Sochorovi možná hrozí, ale zakladatel spolku řekl rezolutně, že nic platit nebude, protože má jasné důkazy včetně mediálního vystoupení náměstka policejního prezidenta.

Podobně se vyjádřil i na facebooku: „Při rozpouštění demonstrace jsme postupovali v souladu s pokyny Magistrátu hl. m. Prahy a takovým způsobem, abychom nevyprovokovali demonstranty k násilnostem, neboť demonstrace byla ukončena o hodinu dříve, než bylo původně oznámeno. Trvala tak pouze 65 minut.“

Dle spolku za násilnosti může alespoň zčásti právě ministr Hamáček: „Domníváme se, že ministr vnitra ČR Jan Hamáček zcela nezvládl situaci tím, že si prosadil předčasné ukončení do té doby pokojné a zákonné demonstrace, a tím vyvolal pocit hrubé nespokojenosti u části demonstrantů. Jan Hamáček takto postupoval proti Ústavě ČR, ačkoliv věděl, protože byl přítomen v operačním středisku policie, že se mezi pokojné demonstranty infiltrovali různé agresivní elementy a podle videí účastníků demonstrace, která máme k dispozici, i policejní provokatéři, kteří společně úmyslně vyvolali nepokoje a střety s PČR.“

Sochor také poděkoval každému, kdo se nepokojů neúčastnil, i když policisté údajně zablokovali všechny východy ze Staroměstského náměstí.

„Teprve po tomto zablokování ‚jakousi náhodou‘ spustili elementy a provokatéři svou akci. Na náměstí v té době byli staří lidé i lidé s dětmi, dále invalidní účastníci třetího odboje proti komunistickému režimu, a považujeme toto za akt Hamáčkova pohrdání Ústavou ČR, která byla v listopadu 1989 těžce vybojována.  Vůbec se nám nelíbí, že Jan Hamáček porušuje Ústavu a vyhrožuje veřejně třímilionovou pokutou vnukovi hrdiny sovětského svazu a člověku, který byl mlácen komunistickou StB,“ říká svolavatel demonstrace.

Spolek chce také ministra vnitra upozornit, že není účastníkem správního řízení ve věci demonstrace. „Je nezákonné, aby vydával příkazy správním orgánům, jakým způsobem mají koho, z malicherných a protiústavních důvodů, potrestat, protože se mu nelíbí. Takto se například choval ÚV KSČ v 50. letech v případu Milady Horákové,“ vzkazuje HON. A dále tvrdí, že ulice, kterými měli demonstranti oficiálně opustit Staroměstské náměstí, byly policií uzavřeny. Což vedlo k frustraci demonstrantů, jež u některých vedla k tomu, že se přidali k chuligánům.

A spolek zveřejnil i prohlášení fotbalových fanoušků, kteří na demonstraci byli. „V první řadě bychom rádi oznámili, že do Prahy jsme rozhodně nejeli s vidinou nějakých výtržností ani páchání jakéhokoliv jiného protiprávního jednání,“ tvrdí účastníci a trvají na tom, že konflikt nebyl jimi vyprovokován. Ovšem přiznávají svůj podíl viny za to, že se vyprovokovat nechali. „Jsme si vědomi toho, že kdyby na demonstraci nebyla početná skupina aktivních fanoušků, možná by k situaci takových rozměrů nedošlo,“ říkají. Ovšem poukazují na další skutečnosti.

„I přesto, že jsme od začátku apelovali na pokojný průběh demonstrace, což je mimochodem i v našem oficiálním vyjádření, všechny ostatní strany se snažily vyvolat paniku prohlášeními v médiích, že se do Prahy jedou vyřádit ‚chuligáni a ultras‘ a ačkoliv jsme od začátku zveřejňovali body, se kterými nesouhlasíme, byli jsme mylně označováni za popírače roušek,“ tvrdí fanoušci. Což prý policie i přiznala, když zveřejnila prohlášení, že organizátorku opakovaně varovali, že se fanoušci jedou porvat.

„Během cesty jsme byli zdržováni, odstavováni, auta byla prohledávána psy. Během této ‚preventivní akce‘ v režii policie bylo zabaveno několik ‚zbraní‘, které osoby měly v autech. Mimo jiné se jednalo například o vercajk, který vozil jeden z automechaniků v kufru či o švýcarský nůž, který pro změnu vezl v autě řidič z povolání a otec dvou dětí a v autě jej vozil už dlouho před demonstrací a nebýt ‚preventivního zásahu policie‘, vozil by jej dále,“ uvádějí fanoušci příkoří, která se jim děla ještě před příjezdem. Dodávají, že pak se zabavenými předměty chlubil ministr Hamáček, ale věci byly zabaveny v autech, nikoliv lidem jdoucím na demonstraci.

„Před samotným vstupem na Staroměstské náměstí všechny účastníky čekalo několik důkladných prohlídek, sepsání OP, na několika stanovištích byli nahráváni příslušníky PČR. Co se týče osob aktivně se pohybujících ve fanouškovském prostředí, tak ty od začátku akce dbaly na dodržení opatření, obličej měly zakrytý rouškou a postavily se bokem od ostatních za transparentem ‚Společně proti restrikcím‘. Vyvarovaly se vulgárnímu zpívání, po proslovu jejich řečníka zapěly pouze ‚My chceme rozumnou vládu‘,“ tvrdí fanoušci a dodávají, že jejich řečník zmínil všechno, s čím nesouhlasí ve svém proslovu.

Po proslovech jim bylo oznámeno, že policie vyzvala k rozpuštění demonstrace a odejít je možné pouze omezeným počtem ulic. „Najednou teda asi bylo úplně jedno, že se všech 2000 lidí narve na jedno místo, aby mohli vyjít z náměstí, najednou se na nějaká opatření nepohlíželo,“ podotýkají fanoušci. Tyto ulice byly dle fanoušků zablokovány policií, která jen čekala na záminku k zásahu. A protože v předních řadách rostlo napětí, vyčkávali stranou.

„V té chvíli svou roli zahráli nastrčení policejní provokatéři, kteří na několika různých místech začali nabádat dav ke konfliktu – skrytí policisté házeli plastové koše na své kolegy z pořádkové jednotky, nastrčená policistka dala před davem facku jednomu z demonstrantů, policie provedla první zákrok, naběhla do davu, část nastrčených provokatérů se za nimi schovala a následně nastoupili do policejních aut a odjeli. Jiní provokatéři si vytáhli pásku policie, vzali do rukou teleskopické obušky a začali konflikt ještě více nafukovat,“ prohlašují.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21888 lidí
Ke zlomu podle nich došlo, když policie použila rozbušky u kostela sv. Mikuláše. „V té chvíli se za obyčejné lidi šli postavit i lidé z našeho prostředí. Došlo k několika vzájemným útokům, kdy policii rozhodně nešlo o to rozehnat dav a uklidnit situaci, jako spíše o to vyburcovat dav před televizními kamerami k dalším náběhům. Následně policie zablokovala zepředu jednu z ulic, kterou se dalo náměstí opustit a zezadu najela s vodním dělem, které začalo stříkat po účastnících. Všichni, co se v této ulici, která předtím byla jednou z mála částečně průchozích, nacházeli, tak zůstali zablokováni a došlo k zadržování a dalšímu sepisování všech lidí, co se v ulici nacházeli. Během této situace došlo i k momentu, kdy jeden ze zasahujících policistů bere Českou národní vlajku jednomu z demonstrantů a kope do ní, což je zachyceno na videu stejně jako další provokace ze strany PČR,“ popisují fanoušci události nedělního večera a dodávají, že v současné chvíli nebylo proti žádné osobě aktivně se podílejících na fotbalových aktivitách vzneseno žádné obvinění.

„Distancujeme se tedy od jakéhokoliv spojování s vyvoláním konfliktu či se skutečností, že jsme se do Prahy přijeli pobít. Zároveň nesouhlasíme s výroky pana Hamáčka a později i pana prezidenta Zemana o zvládnutém zásahu a o jeho přiměřenosti, jelikož došlo k absolutnímu fiasku ze strany policie. Je pro nás nepochopitelné, že se něco takového může dít v demokratické společnosti, a ještě pod záštitou vlády a dalších ústavních představitelů naší země," prohlašují účastníci protestu z řad fotbalových fanoušků závěrem.

Policie ovšem tvrdí, že k žádným provokacím z její strany nedocházelo. „Důrazně odmítáme, že by docházelo ze strany policie k jakýmkoliv provokacím,“ řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová pro Novinky.cz. A pokud jde o záběry, jak jeden z přítomných na demonstraci odjede v policejním autě, jednalo se dle tvrzení policie o člena antikonfliktního týmu. Celkem bylo zadrženo 144 osob, z toho 14 je podezřelých ze spáchání trestného činu. Zraněno bylo údajně 20 policistů, z toho 18 lehce, dva byli ošetřeni v nemocnici, ale jsou již v domácím léčení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…