Před pár týdny proběhl ve městě Abidžanu v Pobřeží slonoviny summit EU a afrických států. Českou republiku na něm zastupovala dnešní ministryně obrany za hnutí ANO Karla Šlechtová. Na summitu prezentovala myšlenku, že bychom se měli snažit zastavit migraci z Afriky, protože Středozemní moře je nebezpečné a může se stát hrobem mnoha lidem.
Tereza Němečková uznává, že na tomto argumentu něco je. Jenže akademička okamžitě přidala dva protiargumenty. Za prvé, lidé, kteří přicházejí do nových zemí, platí ve svých nových domovech daně a jiné poplatky. A za druhé, část z toho, co vydělají, posílají rodinám domů. Země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poslaly v loňském roce jen africké Nigérii 2,5 miliardy dolarů. Lidé, kteří odešli z Nigérie a pracují v jiných částech světa, poslali ve stejném období do své vlasti 19 miliard dolarů. Pokud tedy chceme africkým státům pomoci, pak jim podle Němečkové pomůžeme tím, že necháme jejich obyvatele pracovat i mimo jejich zemi, třeba v Evropě.
Celá Afrika se do Evropy rozhodně nestěhuje
Když v České republice mluvíme o migraci, měli bychom prý vědět ještě jednu věc. Většina migrantů putuje ze své země do nových vlastí, ale zůstávají přitom na africkém kontinentu. Největší uprchlický tábor vyrostl v Ugandě. Jmenuje se Bidi Bidi a žije v něm 280 tisíc migrantů. To je víc, než v několika českých městech dohromady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp