Až nebudou ruské bomby nad Sýrií, nebudou statisíce uprchlíků. Lidovec Gabal se v ČT snažil přesvědčit poslance Úsvitu a příliš neuspěl

11. 2. 2016 23:08

NATO se rozhodlo pomoci Evropské unii s řešením uprchlické krize. Pomůže to? Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL), Martin Lank (Úsvit-NK) a někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Lidovecký poslanec konstatoval, že je ještě třeba Rusy přesvědčit, aby přestali bombardovat civilisty v Sýrii. Nakonec udeřil na ministra obrany Martina Stropnického.

Až nebudou ruské bomby nad Sýrií, nebudou statisíce uprchlíků. Lidovec Gabal se v ČT snažil přesvědčit poslance Úsvitu a příliš neuspěl
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal přijel do Čáslavi diskutovat s občany na téma bezpečnostní politika státu.
reklama

Válková hned v úvodu připomněla, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš volal po zapojení NATO. „A konečně se NATO zapojilo,“ ocenila. Gabal doplnil, že o pomoc NATO požádalo Německo a Turecko. K iniciativě se následně připojilo i Řecko, přes které do EU mířilo obrovské množství migrantů.

„Ale je třeba připomenout, že NATO bude poskytovat především informace, a pokud dojde k potopení nějakého člunu, tak lodě NATO uprchlíky zachrání a odvezou zpátky do Turecka,“ shrnul předpokládaný plán. EU nemá vojenské kapacity, nemá dost radarů a dalšího vybavení k monitorování situace. NATO vše toto má.

Poslanec Úsvitu-Národní koalice Lank doplnil zmínku o taxikářích: „Já se ale ptám, jestli NATO bude dělat ten monitoring, nebo v podstatě jen taxikáře.“ Válková se ničeho takového nebojí, ale jasnější představu o tom, co se bude dít, získáme během příštích 14 dnů, až budou dohodnuty jasnější obrysy pomoci.

Ale proč to nezvládá samotný Frontex, o němž se v posledních měsících tolik mluvilo? „Frontex to nezvládá, protože jsme mu na to nedali peníze a lidi,“ uvedl Gabal. Unie podle jeho názoru trpí už tím, že nesdílí dostatečné množství informací. Válková dodala, že Frontex je i tak třeba posílit a zrychlit rozhodování EU, volá po tom prý i frakce Evropského parlamentu ALDE, kde je členem hnutí ANO.

Ale nedostali jsme žádný mandát OSN k tomu, abychom potápěli lodě pašeráků. My se tady pohybujeme na poli mezinárodního práva, které musí respektovat i EU. Lank kontroval, že pak bude bezzubé i samo NATO. Gabal to však viděl jinak. Další uprchlíky prý na Západ ženou ruské bomby padající na Sýrii. „Zkuste přesvědčit Rusy, aby nebombardovali civilní cíle,“ apeloval Gabal na poslance Úsvitu. Ten se ohradil, že by Kurdové mohli vyprávět leccos o tureckých bombách.

Politici se následně přeli o roli Turecka v celé krizi. Podle Gabala už Turecko nestojí o členství v EU. „Ale pro tureckého prezidenta Erdogana je to prestižní vnitropolitická záležitost, kde on může svým lidem ukázat, že dokáže s tou EU vyjednávat jako velký Turek,“ podotkl lidovecký politik.

Lank vyjádřil názor, že nás Turecko v podstatě vydírá. Pozice Turecka je v syrské krizi dost komplikovaná, když si uvědomíme, že Turci ani trochu nestojí  o vznik samostatného Kurdistánu. Gabal mu připomněl, že se vznikem samostatného Kurdistánu by neměli problém jen Turci, ale také Syřané a Iráčané.

Gabal udeřil na Stropnického

Nakonec došlo na politickou přestřelku o odvolání ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ten totiž před několika dny naznačil, že byla dohodnuta výměna pětice Čechů unesených v Libanonu za libanonského občana Alího Fajáda. Dnes ministr Stropnický podle Gabala doplnil, že vše prozradil, protože nechtěl lhát. A to je problém.

„Martin Stropnický si jako občan může říkat cokoli, ale jako člen vlády si musí vybrat, jestli chce jako ministr obrany držet společnou pozici vlády, nebo si řekne: Já toto nechci, a odstoupím,“ udeřil Gabal. Válková z pozice někdejší členky vlády svému kolegovi Stropnickému radila, aby rozhodně neodstupoval. Máme prý důležitější problémy k řešení. A Lank dal dámě za pravdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

19:52 Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

Předseda SPD Tomio Okamura se rozlítil nad podle jeho slov další šíleností Bruselu. Evropská unie to…