Babiš se dopustil vydírání. A chová se jako třicetiprocentní akcionář, který si dělá s firmou, co chce, píše Pavel Páral

13.03.2018 6:55

O tom, jak ukrást stát jako firmu, se rozepsal na serveru Euro.cz komentátor Pavel Páral. Hovoří mimo jiné o personálních změnách v úřadech a státních firmách či nemocnicích, jež jsou podle něj za hranou demokratické politiky.

Babiš se dopustil vydírání. A chová se jako třicetiprocentní akcionář, který si dělá s firmou, co chce, píše Pavel Páral
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Babiš je hlavou vlády bez důvěry. Získal 30 procent hlasů a stále nemá žádného parťáka, který by jeho vládnutí podporoval. Vláda je podle ústavy odpovědná Parlamentu a z této odpovědnosti čerpá svou legitimitu. To, že činí jiné než udržovací kroky, znamená, že 70 procent voličů zbavuje jejich občanského práva podílet se na správě země. Chová se, a řekněme to terminologií, které by měl Babiš rozumět, jako třicetiprocentní akcionář, který si s firmou dělá, co chce, a s majoritou se vůbec nebaví,“ píše Páral a uvádí, že to je zákonem obecně vnímáno jako krádež cizího majetku, již soudy obvykle tak řeší. 

„Současná personální politika vlády v demisi je vážná věc, ale při nečinnosti prezidenta to lze nakonec řešit ústavní žalobou,“ míní Páral a poukazuje na to, že to, co se stalo ve věci šéfa GIBS Michala Murína, je daleko vážnější a jde o podstatu režimu, v němž žijeme.

Původní text ZDE.

„Není až tak podstatná podobnost s událostmi na přelomu roku 1947 a 1948, kdy ministr vnitra Nosek obsadil v jedné velké čistce velení policie komunistickými kádry a začal budovat i agentu Burešovi dobře známou Státní bezpečnost v přípravě na převrat,“ dodává Páral, že nejde ani o to, zda je vláda v demisi či má důvěru. Jde podle něj o to, že mělo zaznít, že Murín buď do konce února opustí dobrovolně funkci a obejde se to bez skandálu, nebo to neudělá a odejde se skandálem. 

„Taková věta, pokud padla, a zatím to ani sám Babiš nepopřel, zakládá skutkovou podstatu trestného činu popsaného v trestním zákoníku v paragrafu 175 jako vydírání. Pokud orgány činné v trestním řízení doposud nezačaly konat, tak by rozhodně začít měly,“ dodává Páral se slovy, že na Murína se evidentně skandál chystá. 

„Na základě jakéhosi přestupku, tedy nikoli trestného činu, z něhož Murína patrně viní Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které nám před pěti lety demonstrativně předvádělo půldruhého metráku zlata jako důkaz korupce a klientelismu v Nečasově vládě a dodnes nemá pravomocný rozsudek ani za komickou nezaplacenou daň z darovaných kabelek,“ sdělil Páral s tím, že Babiš je v tomto případě v konfliktu zájmů, jenž nemá obdoby. Jde podle jeho slov o to, že se nezákonně a jaksi mimochodem vytváří mocenská struktura, v níž bude moci být stíhán, nebo nestíhán kdokoli čistě podle osobních a obchodních zájmů Andreje Babiše. „A tomu je třeba se postavit,“ vyzval závěrem Páral. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…