Babiš se dopustil vydírání. A chová se jako třicetiprocentní akcionář, který si dělá s firmou, co chce, píše Pavel Páral

13. 3. 2018 6:55

O tom, jak ukrást stát jako firmu, se rozepsal na serveru Euro.cz komentátor Pavel Páral. Hovoří mimo jiné o personálních změnách v úřadech a státních firmách či nemocnicích, jež jsou podle něj za hranou demokratické politiky.

Babiš se dopustil vydírání. A chová se jako třicetiprocentní akcionář, který si dělá s firmou, co chce, píše Pavel Páral
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Babiš je hlavou vlády bez důvěry. Získal 30 procent hlasů a stále nemá žádného parťáka, který by jeho vládnutí podporoval. Vláda je podle ústavy odpovědná Parlamentu a z této odpovědnosti čerpá svou legitimitu. To, že činí jiné než udržovací kroky, znamená, že 70 procent voličů zbavuje jejich občanského práva podílet se na správě země. Chová se, a řekněme to terminologií, které by měl Babiš rozumět, jako třicetiprocentní akcionář, který si s firmou dělá, co chce, a s majoritou se vůbec nebaví,“ píše Páral a uvádí, že to je zákonem obecně vnímáno jako krádež cizího majetku, již soudy obvykle tak řeší. 

„Současná personální politika vlády v demisi je vážná věc, ale při nečinnosti prezidenta to lze nakonec řešit ústavní žalobou,“ míní Páral a poukazuje na to, že to, co se stalo ve věci šéfa GIBS Michala Murína, je daleko vážnější a jde o podstatu režimu, v němž žijeme.

Původní text ZDE.

„Není až tak podstatná podobnost s událostmi na přelomu roku 1947 a 1948, kdy ministr vnitra Nosek obsadil v jedné velké čistce velení policie komunistickými kádry a začal budovat i agentu Burešovi dobře známou Státní bezpečnost v přípravě na převrat,“ dodává Páral, že nejde ani o to, zda je vláda v demisi či má důvěru. Jde podle něj o to, že mělo zaznít, že Murín buď do konce února opustí dobrovolně funkci a obejde se to bez skandálu, nebo to neudělá a odejde se skandálem. 

„Taková věta, pokud padla, a zatím to ani sám Babiš nepopřel, zakládá skutkovou podstatu trestného činu popsaného v trestním zákoníku v paragrafu 175 jako vydírání. Pokud orgány činné v trestním řízení doposud nezačaly konat, tak by rozhodně začít měly,“ dodává Páral se slovy, že na Murína se evidentně skandál chystá. 

„Na základě jakéhosi přestupku, tedy nikoli trestného činu, z něhož Murína patrně viní Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které nám před pěti lety demonstrativně předvádělo půldruhého metráku zlata jako důkaz korupce a klientelismu v Nečasově vládě a dodnes nemá pravomocný rozsudek ani za komickou nezaplacenou daň z darovaných kabelek,“ sdělil Páral s tím, že Babiš je v tomto případě v konfliktu zájmů, jenž nemá obdoby. Jde podle jeho slov o to, že se nezákonně a jaksi mimochodem vytváří mocenská struktura, v níž bude moci být stíhán, nebo nestíhán kdokoli čistě podle osobních a obchodních zájmů Andreje Babiše. „A tomu je třeba se postavit,“ vyzval závěrem Páral. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Troska, zrůda, šílenec, sejmout ho, vyzvracet! Velikán Hutka, geniální. Mimořádný a důležitý útok na prezidenta

10:10 Zeman? Troska, zrůda, šílenec, sejmout ho, vyzvracet! Velikán Hutka, geniální. Mimořádný a důležitý útok na prezidenta

Po Miloši Zemanovi se bude muset Pražský hrad deratizovat. Je to totiž nesvéprávná troska, špatně ar…